You are currently viewing Automatyczne imadła stołowe

Automatyczne imadła stołowe

Imadła to narzędzia tak podstawowe, iż wielu pracowników zakładów obróbkowych, stolarskich czy warsztatów naprawczych nie wyobraża sobie pracy bez ich obecności. Nieraz okazują się jednak niekoniecznie dopracowane i dość niewygodne, zwłaszcza w momencie wykonywania prac precyzyjnych, wymagających najwyższej dokładności. Zwłaszcza stare, mechaniczne imadła są pierwszymi narzędziami które wymieniane są na całkowicie nowe modele.

Elektryczne imadło do zakładu stolarskiego

fachowe imadło do stołu stolarskiegoCiężkie stalowe imadła nierzadko utrudniają wykonywanie zadań obróbkowych, i nie pozwalają na łatwą regulację podczas pracy. W zakładach stolarskich są więc niemal całkowicie wycofane z użycia, tym bardziej iż ich masa utrudnia zamontowanie na lekkim stole warsztatowym, przeznaczonym do obróbki, a gabaryty nieraz zabierają bardzo dużo przestrzeni. Zamiast takiego masywnego imadła, często przeszkadzającego w pracy, wykorzystuje się nowoczesne, fachowe imadło do stołu stolarskiego, montowane tak jak każde inne narzędzie w stole modularnym. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, gdyż imadła montowane do stołów roboczych są o wiele mniejsze niż stare, ciężkie i masywne modele, a przy tym o wiele wygodniejsze w użyciu. Kilka modeli nadal posiada mechanizm całkowicie mechaniczny, aczkolwiek coraz więcej narzędzi tego typu należy do nowoczesnych, zaawansowanych imadeł elektrycznych. Imadła te mają o wiele większą funkcjonalność, gdyż samoczynnie dostosowują siłę nacisku do aktualnie wykonywanych czynności obróbkowych i zapobiegają możliwości przypadkowego uszkodzenia obrabianego materiału. Imadła elektryczne są również dwukrotnie mniejsze niż stołowe imadła ze stali, i nie zabierają tyle miejsca co narzędzia starego typu.

Ponadto, pasują one do każdego rodzaju stołu obróbkowego i warsztatowego, posiadającego przestrzeń przeznaczoną do mocowania narzędzi i urządzeń obróbkowych. W razie braku obecności mocowania do montażu stołów, narzędzia te mogą być zamocowane dokładnie tak jak większość innych rodzajów stołowych imadeł, za pomocą zacisków wbudowanych i ich konstrukcję. Nowoczesne imadła ułatwiają wykonywanie dowolnego rodzaju zadań, i mimo iż czasem uważane są za dość trywialne wyposażenie, sprawdzają się dobrze w każdym warsztacie, w dowolnej roli.