You are currently viewing Badanie szczerości wykonywane wariografem

Badanie szczerości wykonywane wariografem

Większości osób badania wariografem kojarzą się w szczególności z serialami czy filmami, w których sprawdza się w ten sposób szczerość przestępców. Warto jednak mieć realistyczną wiedzę odnośnie tego, jak w rzeczywistości przebiega badanie wariografem, jaka jest jego skuteczność oraz możliwe zastosowania.

Korzystamy z badania szczerości

wariograf - badanie szczerościW potocznej mowie stosuje się zamienne określenie dla wariografu – wykrywacz kłamstw. Wariograf jest jednak urządzeniem, które ujawni oraz zarejestruje zwiększoną aktywność psychofizyczną człowieka na dany bodziec. Nie jest to jednak urządzenie wykrywające kłamstwa, a jedynie badanie reakcji na otrzymany impuls. Nie powinien być on jednak utożsamiany z kłamstwem, ponieważ zmiany mogą mieć subiektywne podłoże, a ich interpretacja powinna należeć do eksperta wykonującego badanie. Sam wariograf, bez obsługi doświadczonego specjalisty, nie będzie wiele warty. Jeżeli interesuje nas wariograf – badanie szczerości może być bardzo skuteczne. Wariograf jest urządzeniem mierzącym procesy, których świadoma kontrola u większości osób nie jest możliwa. Zaliczyć do nich należy zmiany w głębokości oraz częstotliwości oddechu, zmiany ciśnienia krwi oraz tętna, a także elektryczne przewodnictwo skóry. Osobie, którą poddaje się badaniu, zakłada na klatkę piersiową odpowiednie czujniki, które mają rejestrować sposób oddychania. Kolejne czujniki umieszczane są na opuszkach palców oraz zakładane na rękę w miejscu powyżej łokcia. Badanie wariografem wykorzystywane jest w czasie rekrutacji do większości służb państwowych oraz w czasie procesów sądowych. Może być jednak stosowane także komercyjnie, na przykład w przypadku przestępstw w firmie, gdzie podejrzewa się pracowników, w przypadku szpiegostwa, podczas rekrutacji na strategiczne z punktu widzenia działalności gospodarczej stanowiska, a także w przypadku chęci sprawdzenia wierności czy szczerości partnera. Zastosowanie wariografów jest więc bardzo szerokie oraz pozwala na uzyskanie odpowiedzi tam, gdzie w innych okolicznościach byłoby to utrudnione, lub wręcz niemożliwe.

Podsumowując, badanie wariografem może być bardzo skuteczne, a jego zastosowanie ma szeroki zakres. Sprawdza się zarówno w czasie rozpraw sądowych, rekrutacji na stanowiska państwowe, jak również w prywatnych firmach czy u osób indywidualnych. Z tego powodu warto pamiętać o tym, aby było przeprowadzane jedynie w rzetelnych punktach.