You are currently viewing Budujemy szczelne szambo betonowe

Budujemy szczelne szambo betonowe

Jedną z podstawowych instalacji, jaką musimy zająć się w kontekście budowy domu jest odprowadzanie ścieków. Niestety nie każdy ma możliwość do podłączenia się do sieci kanalizacji miejskiej. Szczególnie na terenach wiejskich jest to niemożliwe, z uwagi na zbyt wysokie koszty doprowadzenia instalacji. W takim wypadku o odprowadzanie ścieków musimy zadbać sami.

Jakie szambo betonowe wybrać?

szamba betonoweZbiorniki na nieczystości w dalszym ciągu królują niepodzielnie na wsiach i terenach o małej zabudowie. Najczęściej spotykane są szamba betonowe. Dobrze wykonane szambo jest szczelne, wytrzymałe i wystarczająco ciężkie, aby nie wymagało dodatkowego kotwienia (w odróżnieniu od zbiorników z tworzyw sztucznych). Jeśli chodzi o sposób wykonania, szamba betonowe dzielimy na te wykonywane na miejscu budowy, zbiorniki gotowe, oraz szamba zbudowane z kręgów. Taki podział sprawia, iż w zależności od naszych potrzeb, jak i możliwości dotyczących miejsca położenia zbiornika, czy dostępu do działki, każdy z nas znajdzie odpowiednie szambo dla siebie. Szamba gotowe przywożone są w całości na miejsce docelowe i tam montowane w wykopanym wcześniej dole. Takie szambo cechuje się doskonałą szczelnością. Jednak rozwiązanie to ma swoje wady. Po pierwsze, koszty transportu zbiornika o ogromnej wadze są dość wysokie. Same prace montażowe wymagają wjazdu na posesję ciężkiego sprzętu, nieunikniony będzie dźwig, który posłuży do przeniesienia szamba do przygotowanego otworu. Nie każdy ma takie możliwości. Inna opcja to zbudowanie szamba z pojedynczych kręgów. Do jego zalet należy łatwość transportu potrzebnych części składowych, sam montaż nie wymaga też specjalistycznego sprzętu. Wadą mogą być powstałe w wyniku nieumiejętnego montażu nieszczelności. Łączenie wszystkich pierścieni musi być odpowiednio zaizolowane. Ostatnią opcją jest budowanie szamba na miejscu. Najlepiej wtedy wynająć firmę, która będzie odpowiadać za cały proces budowy, począwszy od przygotowania miejsca pod zbiornik. Największą zaletą tej metody jest fakt, że kształt szamba może być dostosowany do indywidualnych wymagań, co jest istotne w przypadku małych i problemowych działek.

Niezależnie od tego, która opcja jest dla nas najlepsza i na jakie szambo się zdecydujemy, najważniejsze aby pracę zlecić renomowanej firmie z doświadczeniem. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemności związanych z późniejszymi usterkami. Pamiętajmy również, że odbiór gotowego szamba dokonywany jest w obecności uprawnionego inspektora nadzoru, a dokumenty z odbioru powinny być przez nas przechowywane.