Istnieje wiele ciekawych sposobów na to, aby wyznaczyć lub zabezpieczyć teren. Szczególnie często korzystają z tych sposobów drogowcy, którzy rozbudowują infrastrukturę, zwłaszcza przy miejscach ruchu pieszych, aby poprawić nasze bezpieczeństwo. Do tego służą im głównie różnego rodzaju barierki
, które wkopują w ziemię w określonych miejscach.
Z czego składa się bariera linowa?
Ciekawym przykładem barierki ochronnej, która dodatkowo jest niezwykle estetyczna, jest bariera linowa. Zbudowana ona jest w następujący sposób: składa się ze słupków, które połączone są ze sobą łańcuchami. Uniemożliwia to przejście pieszym, jednak nie jest w stanie wyhamować silnie rozpędzonego auta. Takie barierki mają na celu przede wszystkim oddzielenie drogi od chodnika, aby na przykład małe dziecko nie wybiegło na ruchliwe skrzyżowanie. Są one też dobrze widoczne, ponieważ często maluje się je w kolory ostrzegawcze lub jaskrawe, przez co kierowcy już z daleka widzą, że znajdują się przy skrzyżowaniu, na którym piesi mogą próbować wtargnąć na drogę, więc może się on do tego odpowiednio przygotować mentalnie. Jeżeli interesują nas bariery ochronne linowe to warto pomalować je w taki sposób, żeby było widać je już dużej odległości. Wówczas na pewno wypełnia one swoje zadanie. Dobrze wkopane mocne słupki takich barier są w stanie zatrzymać auto lecące siłą rozpędu po wypadku.
Dodatkowa ochrona pieszych na skrzyżowaniach jest bardzo ważna, ponieważ nie mają oni takiej ochrony jak kierowcy, którzy wyposażeni są w różne systemy bezpieczeństwa, a także zamknięci są w metalowej skrzyni, która absorbuje główne uderzenie w przypadku zajścia drogowego. Pieszy wszystkie obrażenia przyjmuje własnym ciałem, dlatego infrastruktura stara się zredukować takie ryzyko.