You are currently viewing Czy szczelność turbiny jest ważna?

Czy szczelność turbiny jest ważna?

Od pewnego czasu zauważałem dziwne zachowania mojego auta, szczególności podczas większych obciążeń. Te objawy nie uniemożliwiały co prawda korzystania z samochodu, ale sprawiały, ze poruszanie się autem nie było dla mnie zbyt przyjemne. Z tego tez względu zdecydowałem się na wizytę w warsztacie – przyczyną problemu okazała się turbosprężarka.

Jaki zestaw uszczelek turbo kupić?

zestaw uszczelek do turbosprężarekOd pewnego czasu zauważałem bardzo dziwne zachowania mojego auta, w szczególności podczas większego obciążenia. Były to objawy, które nie uniemożliwiały mi korzystania z auta ale sprawiały, ze poruszanie się nim było mało komfortowe. Chodzi mi tutaj o takie objawy jak gwiżdżące dźwięki dobywające z silnika, czy też dziwny, niebieski dym, który wydobywał się z rury wydechowej. Po wizycie w warsztacie okazało się, że główną przyczyną tych problemów była rozwijająca się w rdzeniu turbosprężarki korozja. Aby nie dopuszczać do występowania podobnych problemów w przyszłości, pracownik serwisu poradził mi, abym zakupił zestaw uszczelek do turbosprężarki. Okazało się bowiem, że to nieszczelność była głównym powodem rozwinięcia się korozji w turbinie – w którymś momencie musiało bowiem dojść do wycieku oleju napędowego w moim aucie, który to olej dostał się do rdzenia turbosprężarki powodując korozję. Jak wyjaśnił mi zaś mechanik, dobry, sprawdzony zestaw uszczelek do turbosprężarek może zagwarantować, że podobne problemy nie pojawia się w przyszłości, gdyż w przypadku wycieków paliwa czy oleju napędowego, nie będzie mógł on się dostać do wnętrza turbiny. Pracownik warsztatu zwrócił mi również uwagę, abym nie kupował pojedynczych uszczelek do turbosprężarki, tylko od razu cały ich zestaw, gdyż będzie to znacznie bardziej opłacalne. Po drugie, jak wyjaśnił mechanik, uszczelnienie turbosprężarki przyniesie oczekiwane rezultaty tylko w  takim wypadku, gdyż zostaną uszczelnione wszystkie najważniejsze elementy turbiny. Kiedy zastosowałem się do wskazówek mechanika, nie miałem już więcej podobnych problemów z samochodem.

Jak widać na moim przykładzie, główne przyczyny problemów z samochodem wynikają ze złego stanu technicznego jego części. Dlatego też warto okresowo kontrolować stan techniczny samochodów. W przypadku niektórych części, takich jak turbosprężarka, bardzo korzystne jest dbanie o ich zabezpieczenie przed wyciekami.