You are currently viewing Czym bada się twardość metalu?

Czym bada się twardość metalu?

Różnego rodzaju elementy metalowe zazwyczaj badane są za pomocą twardościomierza Rockwella i jest to bardzo szybka metoda pozwalająca na natychmiastowy odczyt danych. Jest ona odczytywana z wyskalowanego czujnika. Sprawdza się zatem przy masowej produkcji, ponieważ jest łatwa do wykonania i nie pozostawia widocznych skaz na produkcie. Można stosować go do pomiarów zautomatyzowanych w przedsiębiorstwach.

Zastosowanie twardościomierza ze stożkowym wgłębnikiem

sprawny twardościomierz rockwellaJak wiadomo, twardość jest istotną cechą materiałów konstrukcyjnych. Do badania próbek materiałów używane są twardościomierze. Twardość jest to odporność danego materiału na miejscowe odkształcenia, które powstają na jego powierzchni za sprawą wciskania w nią wgłębnika. Do wgłębników zazwyczaj zalicza się kulkę, stożek lub ostrosłup. Efektem działania wgłębnika są odkształcenia, zgięcia czy zarysowania. Sprawny twardościomierz Rockwella mierzy twardość materiału metodą statyczną. Metoda Rockwella została opatentowana w 1914 roku. Używana jest specjalna skala twardości Rockwella, dzięki której bada się metale, tworzywa sztuczne czy ceramikę. Badanie wykonane tę metodą oznacza się HR, a w przypadku skal, to dzielone są na skalę A i C, w której określana jest twardość stali hartowanej, natomiast w skali B i F określa się stal niehartowaną oraz metale nieżelazne. Skala N oraz T służy do badań małych i cienkich materiałów. W metodzie Rockwella wgłębnik jest diamentowy i ma kształt stożka. Metoda ta może być używana do badań gotowych wyrobów, ponieważ nie niszczy ich powierzchni, tylko zostawia niewielką rysę. Wadą tej metody może być to, że nie jest przeznaczona do bardzo cienkich przedmiotów. Przeznaczona jest głównie do badań grubszych próbek materiałów twardych oraz miękkich. Duża ilość skal może czasem sprawiać problemy i wówczas stosowane są specjalne tablice, aby je porównać.

Metoda Rockwella określana jest przez normy ISO 6508 oraz ASTM E-18. Próba Rockwella jest bardzo łatwa do wykonania, ponieważ nie wymaga specjalnych przygotowań badanej próbki i jej powierzchni. Pomiar przebiega szybko, a jego wyniki są od razu widoczne. Do badanej próbki przykłada się siły pomiarowej, a następnie obciążenia głównego. Badaniom metodą Rockwella poddaje się zazwyczaj materiały metaliczne.