You are currently viewing Dlaczego warto izolować instalacje?

Dlaczego warto izolować instalacje?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, w trakcie którego czeka nas szereg ważnych decyzji. Nie wszystko da się odłożyć na później, wręcz przeciwnie, o większości spraw trzeba decydować na bieżąco, ponieważ późniejsze zmiany mogą okazać się nieopłacalne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Tak też jest w przypadku izolacji prowadzonych w domu instalacji. Może się wydawać, że temat jest błahy, jednak nic bardziej mylnego.

Korzyści z izolacji rurociągów

najlepsza cienka izolacja termicznaOdpowiednia izolacja na instalacji centralnego ogrzewania przyniesie nam wymierne korzyści w postaci niższych rachunków w sezonie grzewczym. Izolowanie rur z ciepłą wodą również pozwoli zaoszczędzić. Najlepsza cienka izolacja termiczna rurociągów i instalacji nie jest skomplikowana w wykonaniu, nie zajmuje dużo miejsca, jest natomiast bardzo potrzebna. W niektórych przypadkach ominięcie tego etapu może skutkować poważnymi problemami. Dzieje się tak w przypadku izolacji, które chronią rury przed skraplaniem się na ich powierzchni wody. Zjawisko polegające na „poceniu się rur” widoczne jest np. w przypadku instalacji klimatyzacyjnej lub na rurach z zimną wodą użytkową. Najlepsza cienka izolacja termiczna ma wtedy za zadanie szczelnie otaczać rurę tak, aby nie doszło do skraplania się wody, co mogłoby w niedługim czasie spowodować pojawienie się pleśni czy grzyba. Bardzo ważną instalacją, którą warto dobrze ocieplić jest instalacja centralnego ogrzewania. Izolując rury z wodą płynącą od kotła do grzejnika, zmniejszamy straty ciepła. Temperatura czynnika w rurach pozostaje na niemal takim samym poziomie, jak w chwili, kiedy opuścił piec, co pozwala na zastosowanie mniejszych grzejników, a mniejszy grzejnik oznacza niższe rachunki za ogrzewanie. Na tej samej zasadzie działa izolacja rur z ciepłą wodą użytkową. Tutaj również warto postarać się, aby woda płynąca z ogrzewacza nie traciła po drodze na temperaturze.

Izolowanie instalacji pozwoli nam na poczynienie sporych oszczędności, które obniżą koszty utrzymania domu, a jednocześnie zapewnią nam komfort jego użytkowania. Jednocześnie materiały służące do izolowania rur i instalacji pełnią szereg dodatkowych funkcji. Taka izolacja może np. stanowić osłonę niczym nieosłoniętej gorącej rury, która biegnie po ścianie. Nie mniej ważna funkcja to izolacja akustyczna, szczególnie w przypadku instalacji kanalizacyjnej.