Parametry wody płynącej z naszych kranów bywają różne i niestety nie zawsze są zadowalające. Problemy z wodą mogą się różnić, w zależności od tego, skąd ją czerpiemy. Posiadacze własnego ujęcia wody (studni) borykają się z innymi problemami niż ci, którzy w wodę zaopatrują się w wodociągach. Jak uzdatnić wodę w domu lub poprawić jej parametry, aby korzystanie z niej było czystą przyjemnością, a nie źródłem problemów?
Jak działa stacja do uzdatniania wody?
Wydawać by się mogło, że jeśli w wodę zaopatrują nas miejscowe wodociągi, wszystko będzie w porządku, a woda płynąca z kranu jest idealna. Nic bardziej mylnego. Często woda miejska jest źródłem dużo poważniejszych problemów, niż ta czerpana ze studni, szczególnie głębinowych. Woda miejska jest najczęściej wodą twardą, a zbyt wysoka twardość to duże kłopoty naszych domowych sprzętów pralniczych i grzewczych. Taka woda, dla świętego spokoju, ale przede wszystkim dla oszczędności, wymaga uzdatnienia. Uzdatniać należy także wodę czerpaną ze studni, która z kolei bogata jest w żelazo i mangan, a nadmiar tych pierwiastków powoduje jej zmętnienie, nieładny kolor, a czasem nawet nieprzyjemny smak i zapach. Wychodzi na to, że w niemal każdym domu przyda się niezawodna domowa stacja uzdatniania wody, która zapewni nam dostęp do idealnej wody z każdego kranu. Jak zbudowana jest taka instalacja, gdzie ją umieścić i jak obsługiwać? Sama obsługa urządzenia nie jest trudna ani pracochłonna. Najważniejszym elementem podczas instalacji jest dobór właściwych złóż filtracyjnych, które specjalista powinien dopasować do parametrów wody w naszej instalacji oraz do naszych wymagań. W skrócie: robimy testy wody z kranu (najlepiej w sanepidzie lub w prywatnym laboratorium), a z wynikami idziemy do firmy zajmującej się doborem i montażem stacji. Tam przedstawiamy nasze wymagania, a fachowiec dopasowuje konkretne parametry naszej stacji i rodzaj filtracji. Niezawodna domowa stacja uzdatniania wody składa się z kolumny ciśnieniowej (gdzie zachodzi filtracja), ze sterownika oraz z kolumny regeneracyjnej (gdzie zachodzi regeneracja złoża filtracyjnego). Pamiętajmy, że jeśli nasza woda jest naprawdę złej jakości, może wymagać więcej niż jednej kolumny ciśnieniowej z różnymi złożami do filtracji.
Gdzie najlepiej umieścić całe urządzenie? Nie należy ono do małych, trzeba będzie przeznaczyć na stację odpowiednią przestrzeń. Najlepiej sprawdzi się do tego pomieszczenie gospodarcze, gdzie panuje stała dodatnia temperatura przez cały rok (warunek konieczny), jest dostęp do prądu i odpływu kanalizacyjnego, którym odprowadzane będą popłuczyny z płukania złoża.