You are currently viewing Dziecko w foteliku samochodowym

Dziecko w foteliku samochodowym

Nowo upieczony rodzic dręczony jest wieloma pytaniami, zmuszony jest do podjęcia wielu ważnych decyzji. Jakie łóżeczko wybrać? Kołyska czy bujaczek? Jaki wózek? Te i wiele innych tematów chodzi po głowie przyszłym rodzicom. Wszystko to może okazać się dość skomplikowane, szczególnie przy pierwszym dziecku, kiedy to młodzi rodzice nie mają jeszcze doświadczenia.

Rodzaje fotelików samochodowych

fotelik dziecięcy samochodowyZazwyczaj najważniejszym i najciekawszym zajęciem dla przyszłych rodziców okazuje się być zakup wózka. To on przecież będzie służył przez pierwsze lata życia naszej pociechy, więc jego wybór musi być dobrze przemyślany. Jednak równie ważnym elementem codzienności malucha jest fotelik dziecięcy samochodowy. Już pierwsza podróż autem ze szpitala nie może się bez niego odbyć. Na co należy zwrócić uwagę wybierając fotelik? Pierwszym takim fotelikiem najczęściej jest nosidełko i najlepiej kupić je w zestawie z kilkuczęściowym wózkiem. Dlaczego? Ponieważ wyjmując malucha z samochodu wpinamy wygodnie nosidełko do podwozia wózka, bez konieczności wyjmowania malucha i budzenia go ze snu. To świetny sposób w momencie, gdy nie chcemy budzić śpiącego niemowlaka po podróży (a dzieci najszybciej zasypiają właśnie w samochodzie). W takim foteliku (grupa wagowa 0) dziecko jeździ w pozycji półleżącej, tyłem do kierunku jazdy. Kolejnymi grupami wagowymi są:

  • grupa 1 (9-18 kg)
  • grupa 2 (15-25 kg)
  • grupa 3 (22-36 kg)

Oprócz wymienionych wyżej grup spotkamy również grupy pośrednie, które łączą ze sobą kilka kategorii wiekowych. W takim przypadku fotelik rośnie razem z dzieckiem, a jego częsta wymiana nie jest konieczna. Każdy fotelik dziecięcy samochodowy może być montowany na dwa sposoby. Pierwszy z nich to po prostu pasy samochodowe. Drugi z kolei to wygodny system Isofix, który jest bezpieczniejszy, jednak nie każdy samochód posiada specjalne zaczepy. Warto to zatem sprawdzić przed zakupem fotelika.

Polskie prawo stanowi, że dziecko powinno być przewożone w foteliku samochodowym do 12 roku życia, lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Za nieprzestrzeganie tego przepisu przewidziane są surowe kary. Jednak to nie kara finansowa powinna nas interesować, a bezpieczeństwo i zdrowie naszej pociechy.