You are currently viewing Hydroizolacja balkonów i innych elementów konstrukcyjnych

Hydroizolacja balkonów i innych elementów konstrukcyjnych

Izolacja przeciwwilgociowa stosowana jest wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko zawilgocenia konstrukcji: pomieszczenia o zwiększonej wilgotności, tarasy, balkony, posadzka na gruncie i fundamenty. Choć układana najczęściej ‘z zasady’, warto zwrócić uwagę na to, dlaczego jest to tak istotny element.

Dlaczego izolacja przeciwwilgociowa budynku jest ważna?

izolacja balkonuOdpowiednio wykonana izolacja przede wszystkim zabezpiecza wnętrze budynku przed korozją biologiczną, jaką są grzyby i pleśń, powstające na zawilgoconych ścianach i sufitach. Aby uchronić dom przed tego typu uszkodzeniem, należy zwrócić szczególnie uwagę na to, by pomieszczenia o zwiększonej wilgotności były odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody. Także nieodpowiednio wykonana izolacja balkonu, czy tarasu może być przyczyną powstania korozji biologicznej – woda będzie wówczas przesiąkać z konstrukcji balkonu do ścian zewnętrznych, na której pojawić się może pleśń. Zawilgocona ściana ponadto ma obniżoną izolacyjność cieplną – wewnętrzne pomieszczenia dużo szybciej się ochładzają, a na ich ogrzanie potrzeba zużyć większą ilość energii. W przypadku balkonów i tarasów, poza ich odpowiednim i szczelnym zabezpieczeniem przed działaniem wilgoci należy także zwrócić uwagę na jego konstrukcję – jej warstwa powinna być odchylona pod niewielkim kątem, aby woda swobodnie mogła spływać z dala od ścian budynku. Także odpowiednie zabezpieczenie miejsc łączenia ściany z balkonem lub tarasem jest niezwykle istotne – folia lub inne zabezpieczenie powinno być wyciągnięte kilkanaście centymetrów na ścianę budynku.

Odpowiednie wykonanie hydroizolacji – czy to pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, posadzki na gruncie, fundamentów, czy elementów takich jak balkony i tarasy jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji. Przedostająca się wilgoć do elementów konstrukcyjnych może być przyczyną ich uszkodzenia, wystąpienia wewnątrz pleśni, a także obniżenia izolacyjności cieplnej całego budynku.