Prace badawcze oraz różnego rodzaju doświadczenia przeprowadzane są w laboratorium, z użyciem różnego rodzaju narzędzi czy urządzeń. Często podczas tego rodzaju analiz potrzeba wykorzystania stałej, kontrolowanej temperatury i wilgotności- tylko w ten sposób można otrzymać precyzyjny wynik.
Zadanie komór klimatycznych
W laboratorium można tego rodzaju warunki zapewnić. Służą do tego komory klimatyczne, które pozwalają na utrzymywanie stałych warunków klimatycznych. Dodatkowo można je programować pod daną dokumentację. Jeśli w komorze nastąpi niekontrolowany wzrost temperatury, pozwala to wykryć system awaryjny. Jest to bardzo pomocne przy długotrwałej pracy urządzeń podczas analiz. Układ zabezpieczeń bezpośrednio monitoruje zgodność temperatury wewnątrz komory roboczej z temperaturą zaprogramowaną i konieczną do przeprowadzenia badania. Również, kiedy urządzenie się wyłączy, włączy się system awaryjnego informowania. Układ kontrolny sprawdza, czy temperatura nastawiona jest zgodna z tą, która jest wewnątrz komór. Dzięki takiej funkcji komór można przeprowadzać prace badawcze w zakresach kontrolowanej temperatury ale i wilgotności. Komory klimatyczne są używane w przemyśle farmaceutycznym do badania produktów leczniczych ale i w innych gałęziach przemysłu, nawet w drogowym. Pozwalają przeprowadzać na przykład badania stabilności asfaltu.
Również w przemyśle spożywczym są przydatne na przykład do badania procesów stabilności substancji czy procesów starzenia się określonych produktów co jest niezbędne w wyznaczaniu terminów przydatności do spożycia. Przydatność badań laboratoryjnych pozwala nam, konsumentom zapewnić bezpieczeństwo spożywanych leków i produktów. Badania są więc nieodłącznym elementem prowadzenia procesów produkcyjnych.