Praca komór klimatycznych

Prace badawcze oraz różnego rodzaju doświadczenia przeprowadzane są w laboratorium, z użyciem różnego rodzaju narzędzi czy urządzeń. Często podczas tego rodzaju analiz potrzeba wykorzystania stałej, kontrolowanej temperatury i wilgotności- tylko w ten sposób można otrzymać precyzyjny wynik.

Zadanie komór klimatycznych

komory klimatyczneW laboratorium można tego rodzaju warunki zapewnić. Służą do tego komory klimatyczne, które pozwalają na utrzymywanie stałych warunków klimatycznych. Dodatkowo można je programować pod daną dokumentację. Jeśli w komorze nastąpi niekontrolowany wzrost temperatury, pozwala to wykryć system awaryjny. Jest to bardzo pomocne przy długotrwałej pracy urządzeń podczas analiz. Układ zabezpieczeń bezpośrednio monitoruje zgodność temperatury wewnątrz komory roboczej z temperaturą zaprogramowaną i konieczną do przeprowadzenia badania. Również, kiedy urządzenie się wyłączy, włączy się system awaryjnego informowania. Układ kontrolny sprawdza, czy temperatura nastawiona jest zgodna z tą, która jest wewnątrz komór. Dzięki takiej funkcji komór można przeprowadzać prace badawcze w zakresach kontrolowanej temperatury ale i wilgotności. Komory klimatyczne są używane  w przemyśle farmaceutycznym do badania produktów leczniczych ale i w innych gałęziach przemysłu, nawet w drogowym. Pozwalają przeprowadzać na przykład badania stabilności asfaltu.

Również w przemyśle spożywczym są przydatne na przykład do badania procesów stabilności substancji czy procesów starzenia się określonych produktów co jest niezbędne w wyznaczaniu terminów przydatności do spożycia. Przydatność badań laboratoryjnych pozwala nam, konsumentom zapewnić bezpieczeństwo spożywanych leków i produktów. Badania są więc nieodłącznym elementem prowadzenia procesów produkcyjnych.


Opublikowano

w

przez

Tagi: