You are currently viewing Instalacja elektryczna w nowo wybudowanym domu

Instalacja elektryczna w nowo wybudowanym domu

W każdym domu niezbędny jest prąd. Jest to oczywiste, bo przecież bez tego dzisiaj funkcjonować się absolutnie nie da. Gdy buduje się dom to trzeba do niego doprowadzić całą instalację elektryczną. W nowo budowanych domach taką instalację robi się od zera. Doprowadzenie prądu do budynku wykonuje się w porozumieniu z właściwą dla lokalizacji elektrownią. Nie można tego zrobić samodzielnie, ponieważ trzeba podpisać stosowne dokumenty na korzystanie z energii elektrycznej.

Do podłączenia prądu wzywa się elektryków

elektryk krakówZałatwienie kwestii przyłącza prądu jest proste, ale trzeba na to poczekać nawet kilka miesięcy. Chodzi o spełnienie szeregu formalności i założenie skrzynki oraz licznika zużycia energii. Przyłącze elektryczności najlepiej jest załatwić jeszcze zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace budowlane. Dopiero gdy wszystko będzie już załatwione w kwestii prądu w obrębie działki to do akcji może wkroczyć elektryk Kraków, który zajmie się podłączeniem prądu do domu. Takie podłączenie wykonuje się w momencie, w którym dom jest już w stanie surowym zamkniętym. Ważne jest to, żeby takie prace zlecić elektrykowi przed rozpoczęciem remontów i wykańczania wnętrz. W przeciwnym wypadku możemy sobie zafundować konieczność przeprowadzenia remontu po remoncie. Pisząc jednak zupełnie poważnie chodzi oczywiście o to, że w ścianach umieszczone będą przewody elektryczne, które później maskuje się podczas remontu. Zanim instalacja elektryczna zostanie w domu rozprowadzona to trzeba jeszcze najpierw wykonać projekt takiej instalacji. W projekcie określa się ilość wszystkich włączników świateł, gniazdek i innych elementów, które będą korzystać z energii elektrycznej. Jeśli w nowo budowanym domu planujemy zamontować rolety automatyczne to pamiętajmy o tym, żeby również uwzględnić je w projekcie elektrycznym.

Postawienie domu w stanie surowym zamkniętym to tak naprawdę początek wszelkich prac wykonywanych wewnątrz. A do zrobienia są przecież poszczególne instalacje. Najważniejsze jest oczywiście podłączenie wody i prądu, dzięki którym będzie można normalnie w domu funkcjonować. Podłączeniem prądu zajmuje się elektryk, ale najpierw trzeba załatwić w elektrowni przyłączenie działki do sieci przesyłowej. Dopiero potem można zająć się instalacją prądu w domu.