You are currently viewing Jak uprawiać dalie?

Jak uprawiać dalie?

Roślina dalii jest jadalna, chociaż jej szczytowy wzrost umiera, zanim można zebrać rurkę kwiatową. Jeśli bulwa nie zostanie zebrana, woda będzie mogła przeniknąć przez wydrążoną łodygę i spowodować gnicie. Chociaż jest jadalny, powinniśmy unikać prób ratowania go na materiał rozmnożeniowy. Historia dalii jest pobieżna, ale prawdopodobnie były one kiedyś dzikimi lub częściowo udomowionymi gatunkami, które nie były intensywnie wybierane do pożywienia.

Współczesne odmiany dalii

ogromna dalia vancouverKwiaty dalii występują w wielu różnych kolorach. Od bladoróżowego do ciemnoczerwonego, ten wieloletni kwiat jest wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu lub krajobrazu. Niektóre odmiany są bardziej popularne niż inne i doskonale nadają się również do ogrodnictwa w pojemnikach. Dalie są szeroko dostępne i tworzą piękne kwiaty do wazonów, obramowań i bukietów. Jeśli chcemy sadzić dalie, rozważmy zakup przewodnika, który pomoże nam wybrać odpowiednią odmianę. Dalie to wspaniały sposób na dodanie koloru do naszego ogrodu. Są to byliny, które rozwijają się w strefach USDA od 7 do 10 i są przenoszone na zimę gdzie indziej. Chociaż dalie są ogólnie odporne na szkodniki, przyciągają czarne pluskwiaki, w tym mszyce z czarnej fasoli i wciornastki. Jeśli zastanawiamy się nad uprawą tej pięknej rośliny jednorocznej, musimy znać odpowiednie warunki wzrostu, aby mogła się rozwijać. Dalie takie jak ogromna dalia vancouver wymagają co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Posadźmy bulwy w pojemniku o głębokości około czterech cali w ziemi. Umieśćmy doniczki w miejscu, w którym codziennie świeci co najmniej sześć godzin światła słonecznego i upewnijmy się się, że gleba jest dobrze osuszona. Następnie po prostu przesadźmy bulwy w ich ostateczne miejsce, gdy pogoda się ociepli. Wybierając dalię, należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę wielkość rośliny. Potrzebują tyczenia i nawozu bogatego w azot i potas na początku sezonu wegetacyjnego. Zbyt intensywne nawożenie azotem może sprzyjać nadmiernemu ulistnieniu i sprzyjać gniciu bulwiastych korzeni. Istnieją setki odmian dalii i wszystkie mają różne zastosowania i osobowości. 

Jeśli jesteśmy początkującym hodowcą dalii, posadźmy bulwy wiosną. Najlepiej zacząć je w pomieszczeniu, jeśli mieszkamy w zimnym klimacie lub na zewnątrz w strefach ósmej i dziewiątej. Dalie pochodzą z Meksyku i kwitną przez całe lato. Mogą rosnąć od dwóch do pięciu stóp wysokości i dobrze się rozwijać w słonecznych warunkach. Dalie rozsieją się same w swoim rodzinnym regionie Meksyku i Ameryki Środkowej.