You are currently viewing Kiedy opłacalny jest zakup szalunków?

Kiedy opłacalny jest zakup szalunków?

 

Gdy wykonujemy prace budowlane, które wymagają znacznego obniżenia poziomu gruntu, na przykład w przypadku wylewki fundamentów, jesteśmy zobowiązani do prawidłowego zabezpieczenia miejsca budowy. Podstawowym sposobem jest postawienia tak zwanego szalunku, który ochroni teren wokół placu budowy przed obsunięciem. Cy jednak zawsze taką konstrukcję trzeba postawić samodzielnie od nowa?

Czy wynajem szalunków jest opłacalny?

szalunek - wynajemDeskowanie jest niezbędną formą na zabezpieczenie placów budowy, szczególnie tych związanych z wykopami. Wielu osób zastanawia się jednak czy w ogóle opłaca się kupić szalunek – wynajem wydaje się tu być bardzo rozsądną alternatywą. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką działalność prowadzi nasza firma i czy często przyjmujemy zlecenia, w którym postawienie szalunku jest potrzebne. Jeżeli takie zlecenia zdarzają się nam często, na pewno bardziej opłacalne jest kupowanie szalunku. W takim bowiem przypadku koszt jego zakupu zwróci nam się już po kilku miesiącach korzystania z niego. Dodatkowo, deski będące najczęstszym materiałem używanym do stawiania tej konstrukcji, a te, które są już bardzo uszkodzone, zawsze można odsprzedać lub użyć w innych zastosowaniach. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku osób czy firm, które nie wykonują często prac, które wymagają jakiś większych zabezpieczeń. Przypuśćmy, ze chcemy samodzielnie wybudować dom i pojawił się problem z wylewką fundamentów – w takim przypadku znacznie bardziej opłaca się nam wynajęcie szalunku. W chwili obecnej na rynku jest wiele firm oferujących wynajem różnego rodzaju szalunków – stropowych, ściennych, wykonanych z drewna czy z aluminium. Dodatkowo firmy te często wykonują montaż tej konstrukcji. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić sporo środków, ale także czasu potrzebnego na właściwe wybudowanie deskowania. Dodatkowo oszczędzamy również miejsce potrzebne, aby właściwie przechowywać szalunek. Przed wynajmem, warto jedynie zastanowić się przed wyborem odpowiedniej dla nas firmy.

Szalunki są podstawową, a jednocześnie najczęściej używaną formą na zabezpieczenie miejsca budowy w trudnych warunkach zewnętrznych. Warto poważnie zastanowić się, czy do prowadzenia działalności naszej firmy konieczne jest posiadanie własnej tego typu konstrukcji, czy wystarczy skorzystanie z już wcześniej używanej.