You are currently viewing Konserwacja kluczem do prawidłowego działania maszyn

Konserwacja kluczem do prawidłowego działania maszyn

Maszyny przemysłowe powinny działać bezawaryjnie, ponieważ każda awaria prowadzi do kosztownych przestojów w przedsiębiorstwie. Aby uniknąć niespodziewanych awarii należy przeprowadzać regularną konserwację, aby w porę wykrywać możliwe przyszłe usterki. Należy również regularnie wymieniać szybko zużywające się elementy maszyn.

Rola pasów klinowych w maszynach przemysłowych

mocne pasy klinowe - śląskW przemyśle powszechnie używanym elementem maszyn są pasy klinowe, których zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego z koła pasowego na koło odbiorcze w urządzeniu odbiorczym. Dzieje się to za pomocą wytwarzanego tarcia pomiędzy pasem klinowym, a kołem pasowym. Na rynku występują pasy klinowe uzębione lub klasyczne. Maszyny przemysłowe, aby ich działanie było sprawne muszą być wyposażone w mocne pasy klinowe – Śląsk jest miejscem, gdzie znaleźć można szeroką ofertę pasów klinowych oraz innych części do maszyn przemysłowych. Aby zadbać o prawidłowe działanie maszyn należy przeprowadzać ich regularną konserwację. Bardzo istotne jest dbanie o wnętrze maszyny, ponieważ niespodziewane awarie powodują ogromne koszta i przestoje w przedsiębiorstwie. Tańszym rozwiązaniem jest regularna konserwacja i zapobieganie powstawania problemu. Pasy klinowe, które znajdują się we wnętrzu maszyny wymagają systematycznej wymiany, ponieważ z biegiem czasu ulegają uszkodzeniu dzięki starzeniu się materiału, z którego są wykonane. Jest to całkowicie naturalny proces. Innym powodem, przez który pasek klinowy może ulec zniszczeniu jest zbyt wysoka temperatura pracy. Zbyt wysokie temperatury powodują szybsze zużywanie się materiału. Często do uszkodzenia pasów klinowych w maszynach dochodzi przez nieprawidłowy ich montaż na kole pasowym. Wszelki kontakt takiego pasa z chemikaliami oraz olejami również będzie powodował jego niszczenie i krótszą żywotność. Pasek klinowy, który wygląda niepoprawnie należy niezwłocznie wymienić, aby nie doprowadzić to poważnych usterek maszyny i nie narażać firmy na dodatkowe koszta.

W maszynach przemysłowych za przenoszenie ruchu odpowiadają różnego rodzaje przekładnie pasowe. Ich podstawowym elementem są pasy klinowe, których budowa nie jest przypadkowa. Aby wartość siły tarcia była wysoka muszą mieć chociażby w przekroju poprzecznym budowę trapezu.