You are currently viewing Leczenie zespołu stresu pourazowego

Leczenie zespołu stresu pourazowego

Niekiedy wydarzenia w naszym życiu są na tyle traumatyczne, abyśmy przeżywali je bardzo długo i boleśnie. Zauważamy wtedy wiele rzeczy, które mogą doprowadzić nas do powiększenia stanu lękowego. Im dłużej ten stan się utrzymuje tym większe prawdopodobieństwo, iż potrzebujemy leczenia specjalistycznego.

Trauma i jej leczenie

zespół stresu pourazowego terapiaNie możemy chodzić do tego miejsca, podobne twarze wywołują u nas silne uczucie paniki, a niektóre przedmioty każą nam ponownie myśleć o danej sytuacji. Stres w nas rośnie i trwa tygodniami. Jest to odpowiedni moment do podjęcia kroków w sprawie leczenia. Warto zauważyć, iż zespół stresu pourazowego terapia potrafi skutecznie wyleczyć. Nie należy bagatelizować PTSD, ponieważ może ono prowadzić do depresji, a nawet prób samobójczych, które mogą skończyć się w sposób tragiczny. Specjalista dobierze dla nas najlepszą technikę poznawczo-behawioralną. Terapia ta będzie trwać kilka miesięcy i pomoże pacjentowi uporać się z traumatyczną sytuacją, która ciągle powraca w psychice osoby poszkodowanej i uniemożliwia jej normalne życie. W ciągu tego leczenia pacjent nauczy się w jaki sposób ma reagować na podobne sytuacje i czynniki mogące wywołać silny stres. Nauczy się odpychać negatywne myśli, które mogą kończyć się myśleniem o powrocie do tego co było. W nielicznych przypadkach należy zastosować terapię farmaceutyczną z zastosowaniem leków antydepresyjnych, czyli psychotropów. Nie jest to jednak kluczowe, ale niektórzy potrzebują tego w terapii.

Leczenie PTSD to bardzo ważna kwestia w przypadku utrzymywania się reakcji lękowych przez dłużej niż miesiąc. Nieleczona może prowadzić do wielu tragicznych w skutkach sytuacji i utrudniać normalne życie. Nie warto długo zastanawiać się nad tego typu terapią, aby polepszyć sobie jakość życia.