Każde gospodarstwo, które zajmuje się produkcja roślinną ma w swoim składzie co najmniej kilka silosów. Nic tak bowiem nie pozwala skutecznie magazynować ziarna jak właśnie te nowoczesne spichlerze. Jeszcze nie tak dawno popularne były betonowe elewatory, w których przechowywano zboże. Dziś zamieniły je nowsze, silosy metalowe lub z włókna szklanego. Lekkie i wytrzymałe i dopasowane do potrzeb każdego rolnika.
Przechowywanie zboża w silosach lejowych
Jest wiele rodzajów silosów. Mogą być płaskodenne, farmerskie lub silosy zbożowe lejowe. Te również możemy podzielić na dwa rodzaje. Jeden z nich to silosy spedycyjne. Przeznaczone głównie jak wskazuje sama nazwa do załadunku zboża na samochód lub wagony kolejowe. Ich forma jest kwadratowa. Osadzone są na wysokich metalowych nogach. Na dole posiadają kwadratowy lej, który umożliwia łatwy i szybki wysyp ziarna na środek transportu. Drugi rodzaj silosów lejowych to silosy najbardziej rozpowszechnione w każdym gospodarstwie. Duże czy małe gospodarstwo, każde już go posiada. Są to okrągłe silosy wykonane z blachy falistej. Również Obsadza się je na metalowych nogach z profili hutniczych i ustawia na betonowym fundamencie. Dodatkowo montuje się je dla bezpieczeństwa z kotwami. Falista blacha gwarantuje odpowiednią temperaturę dla przechowywanego ziarna. Odbija nadmiar promieni słonecznych. Pamiętajmy, że musi to być nie byle jaka blacha ale ocynkowana o grubości ocynku co najmniej 350 g/m2. W przeciwnym razie silos zacznie nam szybko rdzewieć. O ile brzydki wygląd to jedno to rdza wpadająca do ziarna to już poważniejszy problem. Silosy buduje się z karg. Metalowych pierścieni połączonych śrubami z podkładkami. Dodatkowo uszczelnia się połączenia specjalną masą bu-toniczną. Zaletą takiej budowy silosu jest możliwość jego dowolnego rozbudowywania w górę. Dzięki temu można dokładać kargi aż silos osiągnie nawet kilkadziesiąt metrów wysokości. Do takiego montażu potrzebny jest oczywiście dźwig ale silos może rosnąć razem z naszymi potrzebami.
Dodatkowo zawsze możemy zamówić do silosu dodatkowe wyposażenie. Jeśli chcemy aby ziarna było przechowywane w odpowiedniej temperaturze możemy dokupić czujniki temperatury, wentylatory, sondy. Możemy zamówić u producenta perforowaną podłogę a także wiele innych udogodnień jak otwieranie pneumatyczne. Schody, okienka rewizyjne czy galerię.