You are currently viewing Mieszkania rynek pierwotny rzeszów – informacje

Mieszkania rynek pierwotny rzeszów – informacje

Z roku na rok przybywa nowych mieszkań na sprzedaż i jak się okazuje, pomimo wzrostu cen za metr kwadratowy, wciąż cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. W tym artykule powiemy sobie o kilku ważnych kwestiach, o których trzeba pamiętać podczas zakupu mieszkania z rynku pierwotnego czyli bezpośrednio od dewelopera. 

Mieszkania rynek pierwotny – to warto wiedzieć

mieszkania rynek pierwotny rzeszówZakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera, czyli na tak zwanym rynku pierwotnym wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Mowa tu zarówno o pozyskaniu finansowania na tego typu mieszkanie, jak i również kwestiach związanych z samą procedurą jego nabycia. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania rynek pierwotny rzeszów ze środków pochodzących z kredytu, wówczas zanim zostanie on nam przyznany będziemy zobowiązani pozyskać od dewelopera kilka ważnych dokumentów. Pierwszym z nich jest umowa rezerwacyjna lub deweloperska na zakup lokalu, a drugim prospekt informacyjny z częścią indywidualną. Po przedłożeniu w banku wyżej wspomnianych dokumentów, kolejnym krokiem będzie oczekiwanie na decyzję w sprawie przyznania nam kredytu hipotecznego. Warto pamiętać o tym, że tego typu finansowanie może wynosić maksymalnie 80% wartości nieruchomości, w związku z czym pozostałe 20% musimy uzbierać sami. Kiedy kredyt zostanie nam już przyznany, możemy przejść do podpisania ostatecznej umowy z deweloperem w postaci aktu notarialnego. Wtedy też bank uruchomi dla nas kredyt, a my będziemy mogli odebrać klucze do naszego własnego M. Nie zapomnijmy jednak przed powyższą czynnością spisać z deweloperem protokół zdawczo- odbiorczy, który będzie zawierał również nasze zastrzeżenia co do nabytego lokalu. Kolejnymi formalnościami, które należy załatwić po nabyciu lokalu są: złożenie wniosku w sądzie wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej, opłacenie podatku w Urzędzie Skarbowym, złożenie w Urzędzie Miasta deklaracji podatkowej. Po załatwieniu wszystkich niezbędnych spraw, będziemy mogli przejść do remontowania i urządzania naszego mieszkania.

Podsumowując – zakup mieszkania z rynku pierwotnego wymaga od nabywcy załatwienia wielu ważnych kwestii, a także dokładne zweryfikowanie wszelkich informacji odnośnie dewelopera odpowiedzialnego za inwestycję. W związku z tym jak ważne jest to przedsięwzięcie pamiętajmy, aby upewnić się, że ta transakcja będzie dla nas bezpieczna.