You are currently viewing Nowoczesna technologia obróbki materiału

Nowoczesna technologia obróbki materiału

 

Poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii obróbki materiału, wiele z procesów przeprowadzanych na terenie fabryk przemysłowych, przebiega na wyższym poziomie. Jednocześnie nowoczesne urządzenia, przeznaczone, między innymi, do przycinania elementów, wykorzystują najnowsze elementy technologiczne, co przekłada się na jakość samego cięcia oraz jego precyzyjność. Niejednokrotnie cały proces jest możliwy dzięki wykorzystaniu systemów informatycznych, które współpracują z komputerem sterującym maszyną.

Zastosowanie cięcia laserowego w przemyśle

cięcie laserem sklejkiWspółczesny przemysł produkcyjny oraz blisko związany z obróbką różnego typu materiałów z powodzeniem wykorzystuje nowoczesną technologię CNC. Jest ona połączeniem maszyn przemysłowych z systemem sterowania za pośrednictwem komputera. To ogromne ułatwienie dla operatorów tego typu maszyn. Dzięki programowi służącemu do obsługi maszyny, możliwe jest przesyłanie bardzo dokładnych komend, na podstawie których maszyna wykonuje konkretne zadania. Dodatkową zaletą jest możliwość przechowywania algorytmów w pamięci komputera. Dlatego dokładne cięcie laserem sklejki to bardzo popularny w ostatnich czasach sposób. Przede wszystkim wykorzystanie wiązki laserowej do obróbki materiałów przekłada się na jakość cięcia. O ile, w przypadku tradycyjnego ostrza piły, dochodziło do jego stępienia, czasem również widocznych śladów po cięciu, np. zadziorów, o tyle laser pozostawia czysty, idealny ślad. Dodatkowo, sterowanie maszyn tego typu za pośrednictwem komputera przekłada się na wysoką jakość realizacji. W dużej mierze płyty tego typu wykorzystywane są w branży meblarskiej, dlatego dokładność cięcia przekłada się na późniejszą realizację mebli. Niezbędne jest, aby materiał idealnie odpowiadał wymiarom podanym przez osobę zamawiającą.

Technologia CNC, czyli maszyn sterowanych komputerowo, zrewolucjonizowała przemysł, w dużej mierze sektor związany z obróbką materiałów. Dzięki precyzyjnemu przycięciu poszczególnych elementów, możliwe jest tworzenie wysokiej klasy przedmiotów, od mebli po samochody. Dlatego, obok nowoczesnego systemu sterowania, ważne są także rozwiązania technologiczne, które zapewniają poszczególnym zakładom efektywność w trakcie pracy, wydajność oraz możliwość ciągłego realizowania zleceń.