Przemysł transportowy zakłada także wykonywanie usług na rzecz producentów elementów konstrukcyjnych o dużych gabarytach. Dlatego konieczne jest wykorzystywanie w trakcie przewozu specjalistycznych elementów mocujących, które stabilizują je i zapobiegają uszkodzeniom ich powierzchni. Zazwyczaj funkcję tę spełniają odciągi, które dostępne są w kilku rodzajach.
Odciągi z łańcuchów stalowych
Transport towarów o dużej masie i wymiarach konieczny jest z zastosowaniem szczególnych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo. Dlatego też powszechnie stosuje się odciągi łańcuchowe. Są one przeznaczone do stabilizacji ładunku. Dzięki temu nie przesuwa się on w trakcie przewozu. Wpływa to znacząco na przyczepność naczepy, komfort jazdy kierowcy i zapobiega przewróceniu się pojazdu w trakcie wykonywania manewrów. Dodatkową zaletą stosowania odciągów jest to, że dzięki nim na powierzchni transportowanych obiektów nie powstaną uszkodzenia. Te elementy wykonane z łańcucha są tylko jednym rodzajem takiego rozwiązania. Poza oczywistą funkcjonalnością podczas przewozów są też łatwe w przechowywaniu, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. Produkuje się je z wyjątkowo wytrzymałych stopów stali odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne. Odciągi można więc bez obaw stosować także na zewnątrz.
Odciągi wykonywane z łańcuchów służą do stabilizacji towarów na pojazdach transportowych. Dzięki nim nie przesuwają się w trakcie manewrów, a także ich powierzchnia nie jest narażona na uszkodzenia związane z obijaniem się. Do wyrobu elementów tego typu wykorzystuje się specjalne stopy stali o zwiększonej odporności, które gwarantują wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych. Poza łańcuchowymi produkowane są także inne rodzaje odciągów.