You are currently viewing Odmiany obuwia pracowniczego

Odmiany obuwia pracowniczego

Odzież robocza często uważana była za uniwersalną, możliwą do zastosowania niemal w każdych warunkach pracy. Niewielu użytkowników zdawało sobie bowiem sprawę z faktu, iż uniwersalne odmiany odzieży, a zwłaszcza obuwia, przeznaczone są do ogólnego użytku w miejscach w których ryzyko wystąpienia wypadku i urazu w trakcie pracy jest niewielkie. Do stanowisk narażonych na większe prawdopodobieństwo doznania urazów podczas wykonywania obowiązków przeznaczone były modele bardziej wyspecjalizowane.

Modele butów roboczych do zakładu pracy

wzmacniane buty roboczeBodaj najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej używanym modelem obuwia roboczego były stosunkowo lekkie buty przeznaczone do ochrony nóg przed naciskiem i urazami spowodowanymi uderzeniem, zwykle ciężkich przedmiotów. Buty owe występowały w ogromnej ilości różnych odmian, jako bardzo podstawowe obuwie podobne do sandałów, ale również jako wzmacniane buty robocze ze skóry, ze stalowymi wkładkami osłaniającymi użytkownika przed najgorszymi urazami. W zależności od modelu, mogły różnić się nie tylko wygodą ale również i zapewnianym poziomem ochrony, i były stosowane na każdym stanowisku, w którym możliwe było doznanie urazu mechanicznego. Obuwie przeznaczone do pracy w warunkach szkodliwych, natomiast, używane było często w zakładach pracy zajmujących się obróbką substancji chemicznych, i właśnie przed takim zagrożeniem chroniło najlepiej. Pozornie podobne było do bardziej standardowego modelu obuwia roboczego, aczkolwiek wierzchnia warstwa butów była często pokrywana substancją neutralizującą działanie chemikaliów żrących i szkodliwych, umożliwiając pracownikom wykonywanie zadań na stanowiskach szczególnie zanieczyszczonych. Na ogół były o wiele lżejsze od modeli przeznaczonych do osłony przed urazami fizycznymi, nie posiadając stalowych podnosków.

Niektóre odmiany owych butów w całości wykonywane były z materiałów niepodatnych na uszkodzenia spowodowane przez kontakt z wymienionymi substancjami. Równocześnie pozwalały one na pracę w pomieszczeniach rozdzielczych i w miejscach otwartego źródła prądu bez uziemienia. Ten rodzaj obuwia często był również wykorzystywany przez elektryków, zarówno zakładowych jak i prywatnych, oraz przez personel straży pożarnej podczas interwencji w terenie nie zagrożonym otwartym ogniem.