Odzież robocza często uważana była za uniwersalną, możliwą do zastosowania niemal w każdych warunkach pracy. Niewielu użytkowników zdawało sobie bowiem sprawę z faktu, iż uniwersalne odmiany odzieży, a zwłaszcza obuwia, przeznaczone są do ogólnego użytku w miejscach w których ryzyko wystąpienia wypadku i urazu w trakcie pracy jest niewielkie. Do stanowisk narażonych na większe prawdopodobieństwo doznania urazów podczas wykonywania obowiązków przeznaczone były modele bardziej wyspecjalizowane.
Modele butów roboczych do zakładu pracy
Bodaj najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej używanym modelem obuwia roboczego były stosunkowo lekkie buty przeznaczone do ochrony nóg przed naciskiem i urazami spowodowanymi uderzeniem, zwykle ciężkich przedmiotów. Buty owe występowały w ogromnej ilości różnych odmian, jako bardzo podstawowe obuwie podobne do sandałów, ale również jako wzmacniane buty robocze ze skóry, ze stalowymi wkładkami osłaniającymi użytkownika przed najgorszymi urazami. W zależności od modelu, mogły różnić się nie tylko wygodą ale również i zapewnianym poziomem ochrony, i były stosowane na każdym stanowisku, w którym możliwe było doznanie urazu mechanicznego. Obuwie przeznaczone do pracy w warunkach szkodliwych, natomiast, używane było często w zakładach pracy zajmujących się obróbką substancji chemicznych, i właśnie przed takim zagrożeniem chroniło najlepiej. Pozornie podobne było do bardziej standardowego modelu obuwia roboczego, aczkolwiek wierzchnia warstwa butów była często pokrywana substancją neutralizującą działanie chemikaliów żrących i szkodliwych, umożliwiając pracownikom wykonywanie zadań na stanowiskach szczególnie zanieczyszczonych. Na ogół były o wiele lżejsze od modeli przeznaczonych do osłony przed urazami fizycznymi, nie posiadając stalowych podnosków.
Niektóre odmiany owych butów w całości wykonywane były z materiałów niepodatnych na uszkodzenia spowodowane przez kontakt z wymienionymi substancjami. Równocześnie pozwalały one na pracę w pomieszczeniach rozdzielczych i w miejscach otwartego źródła prądu bez uziemienia. Ten rodzaj obuwia często był również wykorzystywany przez elektryków, zarówno zakładowych jak i prywatnych, oraz przez personel straży pożarnej podczas interwencji w terenie nie zagrożonym otwartym ogniem.