You are currently viewing Odpowiednie umundurowanie strażaka

Odpowiednie umundurowanie strażaka

Nie da się ukryć, że w pracy strażaka, odpowiednio dobrana odzież jest niezwykle istotna dla poprawnego, ale przede wszystkim bezpiecznego wykonywania jego pracy. Odpowiednie umundurowanie strażaka nie jest jedynie kwestią dress code’u, lecz pomaga w jego odpowiednim zabezpieczeniu podczas wykonywanej pracy.

Z czego składa się umundurowanie strażaka?

odzież strażackaPrzede wszystkim odzież strażacka musi być wykonana z odpowiednich tkanin, odpornych na bardzo wysokie temperatury i ogień. Strażacy narażeni są na ekstremalne warunki pracy, w związku z tym ich odzież ochronna musi dostosowywać się do ciężkich sytuacji, jednocześnie będąc wystarczająco lekka i elastyczna, aby nie ograniczać ruchów strażaka. Strój ochronny strażaka musi dostosowywać się do różnych warunków. Nie tylko być przewiewny i odporny na gorąco, ale również w innych sytuacjach chronić go przed zimnem. Ze względu na konieczność pracy w ciemności czy w warunkach trudnej widoczności, odzież musi być zaopatrzona w niezbędne oznakowanie odblaskowe. W dodatku odzież dla strażaków musi być wykonana z tkaniny, która jest odporna na rozerwanie, ale również odpowiednio wchłaniającej pot. Ubrania ochronne strażaków składają się z kurtki z podpinką i spodni. Strażak musi być zabezpieczony od stóp do głów, jego ciało musi być w pełni zakryte. W związku z tym konieczne jest uzupełnienie stroju rękawicami, które zabezpieczają strażaka przed mechanicznymi urazami, bardzo wysokimi temperaturami, ale także przed szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Odpowiednie umundurowanie strażaka warunkuje jego prawidłową i bezpieczną pracę. W związku z tym jest to szczególnie istotne, aby zadbać w pełni o odpowiedni ubiór roboczy, ponieważ zależy od niego nie tylko poprawne wykonywanie pracy, ale również wiele ludzkich żyć.