You are currently viewing Organizacja audiowizualna koncertów

Organizacja audiowizualna koncertów

Myślę, że niemal każdy z nas lubi muzykę. Niektórzy trochę mniej, inni są natomiast zagorzałymi fanami jakichś zespołów. Niemniej jedni i drudzy od czasu do czasu lubią posłuchać jakichś melodii, aby poczuć się lepiej. Obecnie każdy może w końcu kupić jakąś płytę i słuchać muzyki gdzie tylko chce. Dla wielu jednak osób nie ma to jak posłuchać muzyki na żywo, na przykład podczas koncertu.

Wykonywanie profesjonalnych adaptacji akustycznych

profesjonalna adaptacja akustycznaNa koncert zjawia się zazwyczaj od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy ludzi, w zależności od skali widowiska. Nie jest więc obojętne, gdzie taki koncert będzie się odbywał. Problemy logistyczne, związane z pomieszczeniem tak wielu osób w jednym miejscu da się rozwiązać tylko poprzez wybór odpowiedniej lokalizacji. Z tego też powodu koncerty odbywają się nie tylko na halach muzycznych, ale też na stadionach, czy też rynkach dużych miast. Ze względu na to, że te miejsca nie są przeznaczone na koncerty, trzeba je najpierw odpowiednio przygotować. Wymagana jest w tym przypadku profesjonalna adaptacja akustyczna danej lokalizacji. Polega to na tym, aby jak najlepiej rozmieścić dostępny sprzęt muzyczny i skonfigurować go tak, aby wrażenia dźwiękowe były jak najlepsze. Jest to oczywiście problem, dla osób, które się na tym nie znają, jednak już nie dla profesjonalistów

, którzy mają z muzyką na co dzień do czynienia. Firmy, które zajmują się nagłośnieniem są w stanie przystosować dowolną lokalizację tak, abyśmy poczuli się jak na prawdziwej hali koncertowej. Wykorzystują do tego wzmacniacze, głośniki, a także dodatkowe rekwizyty, których zadaniem jest poprawa jakości dźwięku. Ciekawym elementem są dyfuzory, które pochłaniają dźwięk, tak, aby nie rozchodził się on w dane miejsce. To ważne dla odgrodzenia stref, gdzie nie chcemy, aby było zbyt głośno, oraz do izolacji miejsc, gdzie nieefektywnie będzie się odbijał dźwięk generując zakłócenia.

Kupując bilet na koncert, często nie zastanawiamy się nad tym ile pracy trzeba włożyć, aby przygotować zaplecze całego wydarzenia. To nie tylko rozłożenie sceny i postawienie dwóch głośników, ale cała masa innych czynności, które mają na celu zapewnienie jak najlepszej jakości dźwiękowej. Warto tutaj dodać, że jakość dźwięku profesjonaliści nie oceniają tylko i wyłącznie na słuch, ale także za pomocą pomiarów odpowiednim przyrządem.