You are currently viewing Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Wiele dorosłych osób bardzo boi się wizyt u dentysty. Trzeba zatem przyznać, że jest to naprawdę nie lada wyzwanie. Tym bardziej powinniśmy rozumieć, że takich wizyt obawiają się również nasze dzieci. Nie są one łatwe, zazwyczaj wiążą się również z bólem. Dziecko nie do końca rozumie powagę sytuacji i to, iż zęby naprawdę należy leczyć. Może taka wizyta więc wydawać się dla niego po prostu czymś strasznym. Jak można zatem złagodzić jego obawy? Jak takiemu dziecku można naprawdę pomóc?

Pokazanie dziecku jak wygląda praca dentysty

dentystaPierwszym krokiem jest uświadomienie dziecku tego, jak wygląda praca dentysty i czego konkretnie ona dotyczy. W wielu sklepach dla dzieci dostępne są zestawy małego dentysty, które pokazują jak taka osoba pracuje. Dziecko może nawet samo przeprowadzić symulację zabiegu, a zatem poznać to od strony samego lekarza. Jeśli będzie miało ono świadomość tego jak to wygląda i przy pomocy jakich narzędzi jest przeprowadzane, będzie bało się zdecydowanie mniej. Bowiem mniejszy lęk budzą w nas rzeczy, które już w jakimś stopniu znamy. Dentysta, którego wybierzemy dla naszego dziecka, powinien mieć również odpowiednie podejście do sprawy. Obecnie na rynku jest naprawdę wielu dentystów. Niektórzy z nich to dentyści dziecięcy. Mają oni znacznie lepsze podejście do małych pacjentów, często dają im jakieś naklejki na pocieszenie itp. Oczywiście to nie sprawia, iż dziecko automatycznie przestaje się bać. Daje mu jednak większą pewność co do tego, że na pewno nic mu nie grozi. Rodzice nie powinni również wywoływać w dziecku lęku przed dentystą, opowiadając przykładowo o swoich własnych doświadczeniach. Mogą być one w jakiś sposób straszne i bolesne. Jednak dziecko zawsze powinno iść pozytywnie nastawione do lekarza i mieć możliwość wyrobienia sobie własnej opinii na jego temat. Nic nie powinno być przez nas dziecku podsuwane. Warto mu jednak bez wątpienia wyjaśnić, jak dentysta pracuje.

Dzieci niekiedy bardzo boją się wizyt u dentystów. Często ze względu na to, iż zasłyszały wcześniej coś od rodziców. Dlatego przede wszystkim nigdy nie powinniśmy nastawiać dziecka negatywnie do lekarza. Poza tym warto dziecku wcześniej wytłumaczyć również jak pracuje dentysta, z jakich narzędzi korzysta i czego można się w jego gabinecie spodziewać.