You are currently viewing Popularne poziomice laserowe w budownictwie

Popularne poziomice laserowe w budownictwie

Niwelacja placu budowy to podstawowa czynność, jaką powinien wykonać każdy szanujący się fachowiec. Bez tego jego praca prawdopodobnie pójdzie na marne, ponieważ kto by chciał mieć gdzieś krzywo postawiony budynek, czy też płytki w łazience. A trzeba tutaj zaznaczyć, że nie da się tego zrobić tylko na oko, a poziomica także nie bywa zbyt precyzyjna. Fachowcy wolą mieć za to na stanie odpowiedni sprzęt niwelacyjny, taki jak na przykład niwelator laserowy.

W niwelatorach budowniczych zaczyna dominować zielony kolor lasera

zielony laser budowlanyDla fachowców, którzy chcą dobrze wykonać swoją robotę wystarczą niwelatory wyposażone w światło laserowe. To dobre jakościowo urządzenia, które nie tylko potrafią wyznaczyć nam poziom, ale także przejrzyście dla nas nakreślą go na ścianie budynku. Najczęściej zielony laser budowlany wybierają budowlańcy, którzy zajmują się wykończeniem. Kolor tego lasera jest dobrze widoczny na ścianie, nawet w trudnych warunkach typowej budowy, czyli wszędzie występującego pyłu unoszącego się w powietrzu. Są dwa typy niwelatorów laserowych, jedne poziomują się same, inne trzeba poziomować ręcznie. Jeśli komuś zależy na czasie i precyzji to te automatyczne są lepsze ponieważ nie tracimy czasu na ich ustawienie, a do tego odczyt libelek w ręcznych niwelatorach nie zawsze jest wystarczająco precyzyjny. W automatycznych niwelatorach działa natomiast grawitacja za pomocą której mechanizm niwelatora układa się idealnie w poziomie. Promień zielonego lasera jest widoczny z bardzo dużej odległości nawet w pełnym słońcu. Dobre są także niwelatory krzyżowe, które wyświetlają zamiast poziomej kreski krzyż. Bardzo się on przydaje przy układaniu płytek, gdyż wyznacza nie tylko poziom, ale także pion ściany, do której można się doczepić podczas układania poszczególnych warstw płytek ceramicznych.

Zakup niwelatora powinna być pierwszą inwestycją, na jaką zdecyduje się każdy kto chce budować. Niwelatory są bardzo pomocnymi urządzeniami i naprawdę wierzcie mi, że bez nich nie da się prosto niczego zbudować. Sama poziomica nie wystarczy i bez niwelatora położymy ścianki krzywo. Do tego dochodzi temat mierzenia na raty za pomocą poziomicy, co oznacza, że każdy następny pomiar może być inny ze względu na błędy pomiarowe, nawet te przewidziane przez producenta.