You are currently viewing Powietrzne i gruntowe pompy ciepła

Powietrzne i gruntowe pompy ciepła

 

Ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania budynków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to głównie ze zwiększonej świadomości ludzi, którzy wiedzą, że warto dbać o środowisko, w którym się żyje. Dlatego wielu rezygnuje z ogrzewania domów węglem, drewnem itd. i decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania np. na gazowe. Możliwe jest również ogrzewanie przy pomocy pomp ciepła.

Współczynnik efektywności pomp ciepła

pompy ciepła toruńWiadomo, że zakup i instalacja takich urządzeń nie należy do najtańszych, ale w perspektywie czasu takie rozwiązanie będzie dawało nam zdecydowanie najwięcej oszczędności. Do temperatury -25 stopni Celsjusza pompa ciepła jest w stanie działać przez cały czas i pobierać ciepło z zimnego ośrodka do ośrodka ciepłego. Co się dzieje w przypadku gdy temperatura spada poniżej -25 stopni? Wtedy po prostu wykorzystuje się grzałki wspomagające, ale raczej nie należy się tego obawiać. Już dawno temperatura powietrza w Polsce nie spadła tak nisko na terenach zabudowanych. Jeśli chodzi o pompy ciepła toruń, to należy najpierw zapoznać się z ofertą różnych producentów pomp i wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada i będzie spełniać nasze oczekiwania. Inne pompy wykorzystuje się w małych domkach jednorodzinnych, a jeszcze inne w dużych biurowcach. Mówiąc o pompach, nie można nie wspomnieć o COP. Jest to współczynnik efektywności. Jeśli na zewnątrz temperatura będzie niska, to również efektywność przepływu ciepła nie będzie tak wysoka.

Dotyczy to oczywiście pomp powietrznych – tych, które pobierają ciepło z powietrza. W przypadku pomp gruntowych nawet przy niskich temperaturach współczynnik efektywności będzie wyższy, bo stabilizacja dolnego źródła ciepła również jest wyższa. W sezonie grzewczym różnica efektywności jest jednak na tyle niewielka, że tak naprawdę nie ma większego znaczenia.