You are currently viewing Profesjonalne badanie autentyczności podpisu

Profesjonalne badanie autentyczności podpisu

Każdy człowiek posiada własny styl pisania i jest on unikatowy. Czasem jednak mamy wrażenie, że ktoś pisze w taki sam sposób jak my. Jedynie bardzo drobne szczegóły pozwalają specjalistom stwierdzić niezgodności w piśmie. Zdarzało się wiele razy, że ktoś próbował podrobić czyjś podpis. Niektórzy mają takie zdolności, jednak są w błędzie myśląc, że ich czyny pozostaną zagadką, której nie da się rozwiązać.

Kto bada autentyczność podpisu?

badanie autentyczności podpisuWiększość osób z pewnością wiele razy widziała w filmie lub serialu kryminalnym takiego bohatera, który potrafił stwierdzić, że dana osoba jest autorem jakiegoś tekstu lub dokumentu. Można się zastanawiać, jak w rzeczywistości wygląda taka praca i czy nie jest to jedynie wymysł reżysera. Grafologia istnieje od dawna i jest jedną z metod stosowanych w kryminalistyce. Doświadczony grafolog potrafi wykonać badanie autentyczności podpisu. Jest to bardzo wymagająca praca, w której nie można popełnić żadnego błędu. Jednemu dokumentowi poświęca się wiele czasu, aby sprawdzić, czy faktycznie został podpisany przez daną osobę. Potwierdzenia autentyczności mogą wymagać różne dokumenty, a w szczególności testamenty, różnego rodzaju umowy w tym kredytowe, a także listy osób, które postanowiły odejść z tego świata. Grafolog może nie tylko stwierdzić, czy podpis złożyła konkretna osoba, ale również jest w stanie wykazać, czy nie została do tego zmuszona przez osoby trzecie.

Bez wątpienia praca grafologa jest bardzo wymagająca, ale z pewnością również wciągająca. Trzeba mieć bardzo dużą wiedzę i doświadczenie, aby potrafić w stu procentach stwierdzić autentyczność podpisu czy całego tekstu. Tutaj trzeba zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Czasem jeden znak graficzny może być dowodem na to, że dokument został sfałszowany. Charakter pisma może również wiele powiedzieć o osobowości człowieka.