Samo kupienie samochodu często nie musi być sporym wydatkiem, ponieważ używane modele mają atrakcyjne ceny. Najczęściej samo użytkowanie auta stanowi spore wyzwanie dla budżetu, zwłaszcza jeżeli auto nie jest pierwszej młodości, a jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji jego naprawy mogą okazać się kosztowne.
Jak szybko zezłomować samochód?
Nowa auta co prawda są drogie, ale też są niezawodne i całkowicie sprawne. Dzięki temu można je użytkować nawet przez dobrych kilka lat bez jakiejkolwiek usterki. Jednak ten stan się zmienia, kiedy auto ma już kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Wtedy ryzyko poważnej usterki jest znacznie większe, a to wiąże się z dużymi wydatkami na naprawy. Nie zawsze są one opłacalne, ponieważ wartość rynkowa samochodu może być już bardzo niska, a naprawa dość droga. Wtedy większość właścicieli decyduje się na ich szybką sprzedaż lub na oddanie ich na szrot. Drugie rozwiązanie jest przeważnie ostatecznością, ponieważ nie można na nim zarobić, a jedynie stracić. Wynika to z faktu, że na złomowiska trafiają wraki, które nadają się tylko do rozebrania na czynniki pierwsze i zutylizowania. Zatem za auto właściciel dostanie od kilkuset do maksymalnie kilu tysięcy złotych, w zależności od marki i modelu. Szybkie złomowanie pojazdów w Poznaniu jest możliwe, jeżeli przyjeżdżamy na szrot w samochodem i pełnym kompletem dokumentów, czyli dowód rejestracyjny, karta pojazdu i kluczyki. Po przyjęciu auta, jest ono ważone, ponieważ sprawdzana jest waga całościowa, które nie może być niższa niż norma dla takiego samego nowego samochodu. Jeżeli będzie brakowało kilogramów, to za każdy trzeba będzie dokonać dopłaty w określonej wysokości. Przy poszukiwaniu szrotu, warto zwrócić uwagę, czy posiada on pozwolenie wojewody na działalność, gdyż tylko w takim miejscu można legalnie zezłomować samochód.
Na szroty każdego roku trafiają samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, a także ciągniki czy maszyny rolnicze, które nie nadają się już do użytku. Jednak w takich miejscach nie tylko są skupowane wraki pojazdów, ale także prowadzona jest sprzedaż części samochodowych, które zostały odzyskane z przyjętych wraków. Najczęściej są to elementy karoserii, szyby, lusterka, fotele czy silniki.