You are currently viewing Profilaktyczne badanie piersi

Profilaktyczne badanie piersi

Jak podają statystyki, rak piersi jest najczęstszym rodzajem nowotworu złośliwego występującym u kobiet. Każda kobieta może zachorować, chociaż są pewne czynniki, które powodują, że ryzyko jest większe. Niestety nie mamy na nie wpływu. Są to na przykład: występowanie raka piersi w rodzinie czy mutacje genowe. Ważne jest jednak profilaktyczne badanie piersi. Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szansę na wyzdrowienie.

Więcej informacji o badaniu piersi

badanie piersi inowrocławPo pierwsze, ważne jest aby po osiągnięciu pewnego wieku, zacząć się badać. Podstawą jest oczywiście samodzielne badanie w domu i obserwacja. Jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek zmiany lub niepokojące objawy, od razu powinniśmy skontaktować się z lekarzem. W sytuacji, gdy jesteśmy w grupie ryzyka, na przykład w naszej rodzinie były już przypadki zachorowań na raka, powinniśmy być pod obserwacją lekarza i badać się bardzo reguralnie. W celu wykrycia zmian w piersi i ewentualnych komórek nowotworowych przeprowadzić można dwa podstawowe badania. Jedno z nich to oczywiście USG piersi, które wykryje nawet łagodne zmiany, a także te, których nie wykryje mammografia, czyli drugie badanie. Jest ono na tyle dobre, że potrafi wskazać raka już w jego wczesnym stadium, przez co zwiększa się szansa na zwalczenie choroby. Jest to badanie rentgenowskie. Jeśli interesuje nas badanie piersi Inowrocław oferuje nam ciekawe oferty, czasem darmowe.

Po ukończeniu pewnego wieku, badanie piersi powinno być wykonywane reguralnie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które ukończyły 50 rok życia. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie choroby zwiększa znacznie szansę na wyleczenie a ponad jedna dziesiąta kobiet, u których wykryto raka piersi, umiera. Dzieje się to najczęściej u tych, u których chorobę wykryto zbyt późno.