You are currently viewing Rodzaje rębaków do drewna

Rodzaje rębaków do drewna

Na wstępie warto powiedzieć, czym jest rębak do drewna i jakie ma on zastosowanie. Rębak jest to maszyna,  która dzięki swoim ostrzom rozdrobnić może bardzo duże ilości drewna, w krótkim czasie. Jest to narzędzie zastępcze, takich narzędzi jak siekiera czy piła, i trzeba jasno powiedzieć, że jest zdecydowanie bardziej produktywne. Jednak wraz z jego dużą pracą, jaką wykonuje, również jest adekwatnie wysoka cena a co więcej duże niebezpieczeństwo zrobienia sobie krzywdy. Warto pamiętać, że praca z rębakiem wymaga dużej siły i doświadczenia.

Który rębak najlepiej wybrać?

rębak do drewnaRębaki często wykorzystywane są po to, ażeby oczyścić teren, np. w przypadku kiedy prowadzi się wycinkę drzew, a gałęzie następnie są połamane przez czynniki atmosferyczne, wtedy kawałki drewna zalegają na powierzchni. Dzięki rębakowi każda gałąź jest rozdrobniona na drobne kawałki a również pył. Drugim i zdecydowanie najczęstszym zastosowanie rębaków do drewna jest wykorzystywanie go jako opał. Każdy domownik wie, ile siły i wysiłku trzeba włożyć w przecinanie siekierą tobołków drewna. Zazwyczaj jeszcze robi się to przy niekorzystnej pogodzie, bo w końcu drewno do kominka potrzebne jest w zimne i śnieżne dni. Za pomocą rębaka jedynie co użytkownik musi zrobić to podłożyć kawałek drewna w odpowiednie miejsce a ono zostanie szybko przecięte na wyznaczone części. Wiele osób prywatnych jak i przedsiębiorstw korzysta również z rozdrabniania gałęzi. Obecne, nowoczesne kominki umożliwiają korzystanie z drobnych zrębków co w rezultacie końcowym daje nam tanie paliwo grzewcze. Rębak do drewna występuje w trzech rodzajach: rębak spalinowy, rębak elektryczny i rębak hydrauliczny. Każdy posiada inne właściwości i stosuje się go w przypadku innych rodzajów drewna i innych warunkach atmosferycznych. 

Rębaki elektryczne i spalinowe noszą nazwę łuparek ślimakowych a ich ostrza wkręcają się w drewno powodując jego rozłupanie na części w wzdłuż kierunku wzrostu. Znajdują zastosowanie w przypadku długich i cienkich kawałków drewna. Rębaki hydrauliczne przystosowane są do rąbania największych kłód drewna. Jest to jednak dość skomplikowana maszyna, której naprawa bez pomocy profesjonalisty będzie raczej niemożliwa. Główną jej zaletą jest olbrzymia wytrzymałość i bardzo duża siła. Tego typu rębak poradzi sobie bez trudu z największymi kawałkami drewna.