You are currently viewing Rodzaje zbiorników na nawóz rsm

Rodzaje zbiorników na nawóz rsm

Nawóz rsm jest coraz powszechniej stosowany w wielu gospodarstwach rolnych. Pod jego nazwą kryje się roztwór saletrzano-mocznikowy, czyli wysoko skoncentrowany nawóz azotowy pod postacią wodnego roztworu. Zaletami przeważającymi nad innymi nawozami są między innymi niższe koszty produkcji, a także łatwiejsze stosowanie.

Przechowywanie nawozów rsm – wybór zbiornika

zbiornik na nawozy rsmProdukty zawierające w swoim składzie roztwór saletrzano-mocznikowy zapewniają roślinom stały dopływ azotu w okresie wegetacji. Ponadto ich ogromną zaletą jest szybkie oraz długotrwałe działanie. Płynna forma produktu znacznie przyspiesza przyswajanie azotu zaaplikowanego na rośliny. Jeśli jednak decydujemy się na zakup nawozów rsm powinniśmy pamiętać o silnych właściwościach utleniających produktu. Z tego względu powinien być on przechowywany tylko i wyłącznie w zbiornikach z tworzyw sztucznych, cechujących się odpornością na korozje. Nie należy stosować metali kolorowych oraz ich stopów. Ponadto zbiorniki posiadać powinny odpowietrzenie, a temperatura przechowywania powinna być wyższa od temperatury krystalizacji. Jeśli zatem poszukujemy zbiornik na nawozy rsm rynek oferuje nam właściwie dwie możliwości. Pierwszą z nich są klasyczne zbiorniki przypominające swoim wyglądem beczkę. Są one łatwe w uzupełnianiu, ponieważ każdy z nich posiada zawór kulowy, który umożliwia grawitacyjny zrzut zgromadzonego nawozu. Sprawdzają się świetnie głównie w przypadku małych gospodarstw rolnych. Jeśli chodzi o drugi sposób przechowywania nawozów są to zbiorniki elastyczne. Są polecane głównie w przypadku większych gospodarstw, ze względu na dostępność pojemników o dużych pojemnościach. Ich ogromną zaletą jest możliwość złożenia, w momencie kiedy z nich nie korzystamy.

Mimo ogromnej przewagi nawozów rsm nad tradycyjnymi w postaci granulatu, są one znacznie bardziej wymagające jeśli chodzi o sposób przechowywania. Pamiętajmy więc o zastosowaniu odpowiednich zbiorników, które zapewnią odpowiednie warunki jeśli chodzi o temperaturę czy ochronę przed promieniami UV bądź wilgoć.