You are currently viewing Sprawdzone żyłki do wędki

Sprawdzone żyłki do wędki

 

Wędkarstwo to taka pasja, w której nie obejdzie się bez inwestowania w sprzęt. Konieczne jest zakupienie nie tylko dobrej wędki czy kołowrotka. Bardzo ważne jest również to aby zainwestować w odpowiednią żyłkę czy też plecionkę. Wbrew pozorom zakup takich przedmiotów to nie jest bardzo łatwa kwestia. Należy posiadać pewną wiedzę by zakupić właściwą żyłkę, która sprawdzi się na naszych wodach.

Solidne żyłki oraz plecionki

wędkarstwo żyłki i plecionkiWydawać by się mogło, że zainwestowanie w żyłkę czy plecionkę powinno wyglądać tak, że kupujemy jak najbardziej wytrzymałą wersję. Jednak wytrzymałość w tym wypadku idzie w parze z grubością. Jeśli żyłka czy plecionka ma wytrzymać duże przeciążenia i radzić sobie z holowaniem ciężkich ryb to musi ona być odpowiednio gruba. Bez tej wiedzy ciężko uprawiać efektywne wędkarstwo żyłki i plecionki pełnią w nim bowiem kluczową rolę. W przypadku plecionek jest tak, że są one bardziej wytrzymałe od żyłki przy tej samej grubości. Przykładowo żyłka o grubości 0,10mm jest w stanie wytrzymać holowanie ryby o masie 3kg. Natomiast plecionka o tej samej grubości bez problemu poradzi sobie z holowaniem ryby nawet trzykrotnie cięższej. Ta informacja nie ma na celu zachęcania do kupna plecionki i rezygnowania z żyłek. Plecionki bowiem mają też swoje wady. Mianowicie są one w wodzie o wiele łatwiej zauważalne niż żyłki, które często są dodatkowo bezbarwne.

Wielu wędkarzy zastanawia się nad tym jaki kolor plecionki czy żyłki wybrać. Tutaj jest wiele opinii. Niektórzy wędkarze twierdzą, że kolor żyłki jest dla wędkarza a nie dla ryb. Chodzi o to aby przy zarzucaniu można było łatwiej dostrzec, w którym miejscu aktualnie znajduje się przynęta. Jednak może się okazać, że kupno grubej żyłki w jakimś kolorze będzie miało znaczący wpływ na efektywność i częstość brań.