Nie każdy obecny czy przyszły posiadacz komputera ma wiedzę wymaganą do prawidłowej instalacji czy konfiguracji systemu operacyjnego na maszynie którą zamierza nabyć. Najczęściej zdarza się iż nabywcy sprzętu komputerowego samodzielnie nie mogą systemu zainstalować, lub też mają problemy z ustawieniem jego funkcji w optymalny sposób.
Fabrycznie instalowany system operacyjny
W niemal wszystkich komputerach przeznaczonych do sprzedaży dla osób fizycznych i firm są już zainstalowane systemy, skonfigurowane w najbardziej podstawowy i optymalny sposób. Preinstalowane systemy operacyjne sprawdzają się w większości sytuacji, gdyż do domowego użytku często nie jest potrzebny żaden rozbudowany, zaawansowany system z równie zaawansowanymi funkcjami, niezrozumiałymi dla zwykłego posiadacza komputera domowego. Firmowe komputery mogą natomiast czerpać korzyści z takich systemów, gdyż mogą one być od razu podłączone do sieci firmowej i uruchomione, zazwyczaj bez konieczności konfiguracji połączeń czy przygotowywania komputera do pracy w sieci lokalnej, co zazwyczaj zajmuje dość dużo czasu nawet wprawnym technikom komputerowym. Jest to również najwygodniejsza opcja dla wszystkich osób które nie chcą wydawać dużych kwot na zakup dodatkowego oprogramowania do komputerów, gdyż zdarza się iż maszyny posiadające takie oprogramowanie są tańsze niż koszt ich części składowych oraz samego oprogramowania.
Nie ma natomiast wielkiego wyboru w rodzaju systemów operacyjnych, gdyż obecnie stosowane są trzy najbardziej rozpowszechnione i ogólnie wspierane systemy komputerowe. Nabywcy komputerów którzy chcą pracować na bardziej egzotycznych systemach muszą więc samodzielnie się w takowe zaopatrzyć. Obecnie wszystkie zestawy komputerowe posiadają fabrycznie takie systemy.