You are currently viewing Szachownice na samolotach zabytkowych

Szachownice na samolotach zabytkowych

Nasza załoga może poszczycić się posiadaniem trzech autentycznych samolotów brytyjskiej produkcji, pochodzących z czasów drugiej wojny światowej. Wszystkie trzy maszyny są całkowicie sprawne, a ich właściciele mają licencje pilotów, dlatego też możemy wykorzystywać je jako część pokazów wszędzie tam, gdzie budżet imprezy jest na tyle wysoki by można było je zastosować.

Oznaczenia historyczne polskiego lotnictwa

szachownica na samolotachSamoloty początkowo nie miały żadnych oznaczeń, gdyż nie odtwarzaliśmy żadnej konkretnej formacji lotniczej, choć naturalną koleją rzeczy było uformowanie własnego szwadronu i oznaczenie samolotów zgodnie z historycznym standardem. Największym problemem okazało się zastosowanie szachownicy lotniczej polskiego wojska

, gdyż nie mieliśmy do końca pewności iż była ona używana w samolotach należących do formacji stacjonujących za granicą. Ogromną pomocą okazały się zdjęcia samolotów, na których mogliśmy bezproblemowo zobaczyć nie tylko same szachownice, ale również wszystkie miejsca w których były one nanoszone na kadłubie samolotu. Szachownica na samolotach obowiązkowo obecna była na skrzydłach, aczkolwiek nie we wszystkich maszynach które widzieliśmy na zdjęciach. Niekiedy oznaczenia umieszczane były na kadłubie, w pobliżu ogona, zaraz za znakami identyfikacyjnymi maszyny, a czasem na statecznikach. Niektórzy piloci nanosili również szachownicę na dziobie samolotu, tak by była doskonale widoczna na maszynach stojących na płycie lotniska.

Mniejszym problemem był sam wygląd szachownicy. Starsze oznaczenia samolotów były bowiem odwróconymi wersjami używanych do dziś szachownic, więc musiały być naniesione odwrotnie na nasze maszyny. Z racji iż zostały one wycofane z użycia, nie były traktowane jak wojskowe oznaczenia i mogły być przez nas używane bez przeszkód.