You are currently viewing W jaki sposób działają piece rurowe?

W jaki sposób działają piece rurowe?

Istnieje naprawdę wiele ciekawych urządzeń z których korzysta się w ramach produkcji czy innych gałęzi przemysłu. Postaram się napisać czym konkretnie są piece rurowe, które wiele osób kojarzy z widzenia jednak niekoniecznie wiedzą jak funkcjonują i do czego konkretnie służą. To z całą pewnością ciekawa wiedza z którą dobrze jest się zapoznać. Korzysta się z tego typu urządzeń w różnych branżach, choć w przypadku tego tekstu skupię się na modelach do piekarni.

Piece rurowe okazują się posiadać ciekawą konstrukcję

piec rurowyJest kilka rodzajów tego typu pieca, jednak w każdym z nich zastosowane zostały specjalne rurki Perkinsa z pomocą których następuje ogrzewanie. Ogółem ich zasada działania polega na wykorzystaniu wody destylowanej, która znajduje się w tych rurkach. Jest ona podgrzewana aż do wrzenia, dzięki czemu wydziela się para wodna. Zwiększa ona ciśnienie wewnątrz tych rurek, a co za tym idzie podwyższa temperaturę wrzenia wody, która zachowuje stan ciekły nawet w wyższych temperaturach. Trzeba przyznać, że to naprawdę ciekawa konstrukcja, istotne jest tylko żeby te rurki były wykonane z dobrej jakości materiałów, dzięki temu zdołają wytrzymać duże ciśnienie wewnętrzne. W piecu znajdują się dwa poziomy takich rurek, jeden nad komorą w której następuje wypiekanie pieczywa, natomiast drugi pod nią. Istnieje kilka rodzajów pieców rurowych, a dokładniej RR, RK, RRK. W pierwszym przypadku stosuje się jedynie rurki Perkinsa, a przy tym są tam dwie komory do wypiekania. Piec RK też posiada dwie komory, ale jedna z nich jest ogrzewana z pomocą rurek Perkinsa, a druga przez kanał spalinowy. Piec rurowy to z całą pewnością fascynujące, a przy tym też niesamowicie użyteczne urządzenie. W przypadku RRK są trzy komory, gdzie dwie z nich ogrzewane są przez rurki Perkinsa, a trzecia przez kanał spalinowy.

Jeśli zamierza się kupić tego typu piec to trzeba zwracać uwagę na maksymalne ciśnienie jakie są w stanie wytrzymać rurki, a przy tym oczywiście na odpowiednią obsługę urządzenia. Przy zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa, będzie można być spokojnym o bezpieczeństwo wszystkich osób. Jest to niezwykle efektywny rodzaj pieca z którego korzysta się w przypadku wielu piekarni oraz cukierni. Z całą pewnością warto w niego zainwestować.