You are currently viewing Własna woda ze studni

Własna woda ze studni

Woda w każdym domu to podstawowe medium, ważniejsze nawet od prądu. Bez prądu w końcu możemy żyć, natomiast bez wody już raczej nie. Oczywiście ważny jest tutaj dostęp do dobrej jakościowo wody, którą można spożywać bezpośrednio z kranu. Większość domów ma możliwość podłączenia się do lokalnego wodociągu, jednak w takim przypadku za wodę trzeba będzie sporo zapłacić. Niektórzy natomiast decydują się raczej na własne ujęcie wody, co wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Pompy głębinowe do studni kręgowych

pompa głębinowa do studni kręgowejWłasne ujęcie wody to gwarancja niezależności, a także sposób na oszczędzenie pewnej ilości gotówki. Wystarczy tylko zbudować studnie i wyposażyć ją w odpowiedni osprzęt. Cała procedura, choć opłacalna, nie jest jednak taka prosta i tania. Wiercenie i odpowiednie przygotowanie studni to dość duży koszt, nie mówiąc już o konieczności zaopatrzenia się w odpowiednią aparaturę. Sama pompa głębinowa do studni kręgowej kosztuje kilka tysięcy złotych. Takie pieniądze oczywiście zwrócą się po pewnym czasie, a do tego nikt nie będzie nam liczył w ten sposób za każdy litr wody. Możemy bez problemu podlewać do woli ogródek, czy kąpać się nawet kilka razy dziennie, bez obaw o zbyt wysoki rachunek. Oczywiście najpierw trzeba taką studnie zbudować. Po uzyskaniu pozwolenia należy przeprowadzić odwierty i odpowiednio je zabezpieczyć. Tym wszystkim zajmują się firmy, które wykorzystują do tego wiertnice głębinowe. Ściany takiej studni zabezpiecza się betonowymi kręgami lub rurami. Na dno wkłada się bardzo wydajną pompę głębinową, która będzie pompowała wodę na zewnątrz. Oczywiście na zewnątrz też nie obejdzie się bez odpowiedniej instalacji, a najważniejszym jej elementem będzie bufor w formie zbiornika wodnego, którego zadaniem jest magazynowanie wody i wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w całym układzie wodnym.

Całość instalacji dopełnia armatura rozdzielcza, która doprowadza wodę do domu. Warto też pamiętać, o konieczności zastosowania odpowiednich filtrów uszlachetniających wodę. Pozwalają one na jej oczyszczenie z mułu, czy też niebezpiecznych bakterii, które w wodzie głębinowej mogą się znajdować. Dopiero tak przygotowana woda powinna zasilić nasze krany. Wtedy będziemy mieć pewność

, że jest ona zdrowa, zdatna do picia, a także bardzo tania.