You are currently viewing Wybór porzeczek do ogrodu

Wybór porzeczek do ogrodu

Obecnie bardzo często możemy spotkać się z ogrodami, które  oprócz kwiatów oraz eleganckich krzewów posiadają również drzewka i krzewy owocowe. Uprawa takich roślin, które co roku dostarczają nam świeżych owoców nie jest wbrew pozorom trudna. Z tego też powodu bardzo często osoby, które zajmują się ich uprawą są bardzo zadowolone z efektów, jakie to przynosi. Poza smacznymi i zdrowymi owocami otrzymują również bardzo eleganckie rośliny, które posiadają również walor ozdobny.

Uprawa i pielęgnacja porzeczek

cięcie porzeczekDecydując się na drzewka oraz krzewy owocowe do ogrodu warto zwrócić uwagę na ich duży wybór. W polskich warunkach klimatycznych bardzo dobrze radzi sobie bardzo dużo gatunków tych roślin. Ponadto możemy także zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej odmiany danej rośliny. W przypadku wielu ogrodów owocowych możemy spotkać się z uprawą malin, jabłoni, czy czereśni. Nie mniej jednak dużą popularnością cieszą się także inne owoce. Wśród nich możemy wymienić między innymi aronię, czy porzeczek. W przypadku uprawy jakichkolwiek krzewów i drzew owocowych, za wyjątkiem truskawek konieczne jest wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Co do zasady polegają one na wykonaniu cięcia pędów krzaczka, albo gałązek drzewka. W ten sposób pobudza się roślinę do mocniejszego wzrostu. Dzięki temu wypuszcza ona dużo więcej pędów, na których pojawia się większa liczba owoców. Ponadto cięcie jest także wskazane wtedy, gdy widzimy słabe i wiotkie pędy, albo takie, które są chore. Usunięcie ich pomaga utrzymać dobre zdrowie rośliny. Jeśli chodzi o prawidłowe cięcie porzeczek należy je wykonywać według określonych zasad. Cięcie powinno być wykonywane ostrym sekatorem pod kątem ostrym około czterdziestu pięciu stopni. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zabieg wykonywać po zbiorze owoców. Istotna jest także pogoda.

Zabieg powinien być przede wszystkim wykonywany w pogodny dzień. Uchroni to roślinę przed zakażeniem chorobą grzybową. Zakażenie tego rodzaju chorobą może nastąpić, gdy cięcie będzie wykonane w deszczowy dzień. Istotne znaczenie ma także temperatura. Dotyczy to zwłaszcza cięcia wykonywanego jesienią lub wczesną wiosną. Temperatura w nocy powinna wynosić bowiem powyżej zera. W ten sposób będziemy mieli pewność, że roślina nie przemarznie.