Nadmierna wilgoć powstała na skutek częstych opadów czy też wysoki poziom wód gruntowych to zmora niejednego właściciela domu wolnostojącego. Szczególnie w okrasie jesiennym oraz wiosennym obie te sytuacje dają o sobie mocno znać. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykonanie drenażu, który zapewni odpowiedni odpływ wody z gruntów oraz zapewni ochronę fundamentom budynku.
Zastosowanie rur drenarskich w odwadnianiu terenu
Wykonanie drenażu nie jest jednak zawsze możliwe. Istnieją bowiem trzy sytuacje, kiedy nie powinniśmy instalować rur odwadniających. Przede wszystkim grunty suche oraz przepuszczalne, w przypadku których poziom wody gruntowej utrzymuje się kilka metrów poniżej poziomu terenu nie wymagają instalacji drenażu. Nie powinno go się wykonywać również na obszarach, na których nie ma możliwości odprowadzenia zebranej wody, a więc na terenach podmokłych oraz jeśli w danym obszarze woda gruntowa jest pod ciśnieniem. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do wykonania drenażu i planujemy go wykonać, warto wiedzieć czym on tak właściwie jest. Sama instalacja składa się zasadniczo bowiem z trzech głównych elementów. Są nimi: rury drenarskie, studzienki rewizyjne oraz studzienka zbiorcza. Niezbędna jest również warstwa izolacyjno-filtracyjna, w której skład wchodzi geowłóknina oraz gruboziarniste kruszywo. Same rury drenarskie wykonane są z tworzyw sztucznych takich jak PVC lub PE. Materiał ten sprawia, że są one stosunkowo lekkie, ale jednocześnie wysoko odporne na uszkodzenia zarówno mechaniczne jak i substancje chemiczne. Jeśli chodzi rury drenarskie producent ma do zaoferowania trzy warianty. Mianowicie są to rury perforowane, nieperforowane oraz perforowane z filtrem. W zależności od wymagań własnych, mamy możliwość wyboru różnych średnic w przedziale od 50 do 200 mm. Rura powinna być wkopana na odpowiednią głębokość oraz otaczać cały budynek podpiwniczony.
Jeśli w pobliżu planowanego miejsca budowy mamy do czynienia ze stawami bądź innymi akwenami wodnymi, już na etapie planu powinniśmy uwzględnić wykonanie drenażu. Teren podmokły możemy wyróżnić również kiedy zaobserwujemy rośliny, które lubią wysoką wilgoć jak na przykład trzciny, sitowie bądź nawet olchy oraz brzozy omszone. Drenaż opaskowy z wykorzystaniem rur drenarskich jest wówczas najlepszą decyzją jeśli chcemy uniknąć mokrych fundamentów oraz dostawania się wody do pomieszczeń piwnicznych.