You are currently viewing Wykorzystanie przekładni w maszynach i urządzeniach

Wykorzystanie przekładni w maszynach i urządzeniach

 

Nie zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę decyduje o jego skuteczności przy korzystaniu z różnych maszyn i urządzeń. Z drugiej strony samochody, samoloty, a nawet domowe blendery składają się z wielu małych i dużych elementów, bez których byłyby całkowicie bezużyteczne. Jednym z tych komponentów jest przekładnia, np. zębata. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie.

Działanie przekładni w maszynach

przekładnia do maszynNapędy zębate znajdują zastosowanie w dziesiątkach gałęzi przemysłu, od motoryzacji przez rolnictwo po elektronikę. Wszyscy kierowcy powinni mieć świadomość, że bez takiej przekładni samochód nie będzie mógł ruszyć, gdyż jest to ważny element układu napędowego. Jest to podobne do maszyn rolniczych i samolotów (wojskowych i cywilnych). Tak więc przekładnia do maszyn znajduje swoje zastosowanie również w tradycyjnych zegarach, turbinach, sprzęach AGD (miksery, blendery), maszynach górniczych, maszynach papierniczych i innych urządzeniach z układami napędowymi. Przekładnia zębata jest typowym przykładem przekładni mechanicznej. Przeniesienie napędu jest możliwe dzięki zazębieniu kół zębatych. Każdy widział ten schemat przynajmniej raz w kinie. Jest to jeden z najstarszych mechanizmów napędowych, z których ludzie korzystali od tysięcy lat. Przekładnie są zwykle napędzane paskiem lub łańcuchem. Mechanizm może wyglądać na dość staromodny w swojej konstrukcji, ale nadal jest szeroko stosowany w branży. Nie bez powodu. Prostota tego systemu zapewnia niską awaryjność. Właściwie utrzymana (i profesjonalnie wykonana) skrzynia biegów „obsłuży” pozostałe elementy układu napędowego, w tym blok centralny. Warto wiedzieć, że tokarki pracują na zębatkach zgrupowanych w zębatki. Od tego niedocenianego czynnika zależy wydajność ogromnej liczby otaczających nas urządzeń.

Istnieją dwa główne typy kół zębatych. Jednostopniowy – składa się z układu dwóch kół zębatych, które wzajemnie się napędzają, wielostopniowy – występuje wiele par kół. Jest to system bardziej zaawansowany, a przez to wydajniejszy.