You are currently viewing Wzmacnianie konstrukcji domu

Wzmacnianie konstrukcji domu

W budowie domu najważniejszą kwestią jest wytrzymałość i trwałość używanych materiałów. Szkielet domu powinien być mocny, dlatego przy jego tworzeniu korzysta się ze sprawdzonych rozwiązań. Szczególnie obciążone są te miejsca w ścianie, w których zostawia się przestrzeń na otwory okienne i drzwiowe. Z tego powodu stosuje się nad nimi odpowiednie wzmocnienia.

Funkcja nadproży w budownictwie

nadproża budowlaneOd wielu wieków stosuje się rozwiązania konstrukcyjne wzmacniające powierzchnię nad otworami w ścianie. Nadproża, bo tak się je nazywa, miały kiedyś nie tylko znaczenie funkcjonalne. Dawniej gotowe nadproża pozostawiało się odsłonięte i fantazyjnie ozdabiało lub żłobiło. Nadal możemy je podziwiać w zabytkowych kościołach, kamienicach i innych budynkach. Współcześnie nadproża budowlane ukrywa się całkowicie pod warstwami wykończeniowymi, dlatego możemy nawet sobie nie zdawać sprawy z ich istnienia. Pełnią jednak ogromnie ważną rolę – przenoszą obciążenia oddziałujące na ścianę ponad otworem po obu jego stronach. Produkuje się wiele różnych rodzajów nadproży, na przykład żelbetowe albo drewniane. Te ostatnie są wykonane z belek i stosuje się je głównie w konstrukcjach, które także skonstruowane są z drewna. Popularne nadproża ze strunobetonu dobrze przenoszą obciążenia i ze względu na swoją funkcjonalność często są instalowane w budynkach wielopiętrowych, takich jak bloki mieszkalne. Nadproża dzieli się także na zbrojone i niezbrojone. Te pierwsze są dodatkowo wzmocnione i najczęściej wykorzystuje się je w gotowych systemach, a te drugie mogą być wygięte w łuk i buduje się je z kamieni albo cegieł.

Elementy konstrukcyjne takie jak nadproża, których w nowoczesnym budownictwie nie zostawia się już odsłoniętych, nadal pełnią ważną funkcję wzmacniającą. Wykonuje się je z różnych materiałów, takich jak żelbeton, drewno i beton komórkowy.