You are currently viewing Zalety dobrego programu do CNC

Zalety dobrego programu do CNC

Maszyny sterowane numerycznie to przede wszystkim kierujący ruchami narzędzi komputer. Jest on najważniejszym elementem całego układu, bez którego maszyna numeryczna nie mogłaby wykonywać żadnej pracy. Jednym z istotniejszych elementów jest wybór dobrego oprogramowania, które pozwoli na właściwe sterowanie urządzeniem tak, aby spełniało wszelkie nasze oczekiwania względem niego.

Czy z dobrym programem CNC jest łatwe?

dobry program do cncJeszcze jakiś czas temu obsługa maszyn sterowanych numerycznie nie była wcale najprostszym zajęciem, wymagała bowiem dobrej znajomości skomplikowanych i złożonych języków programowania oraz dużej precyzji przy wprowadzaniu komend. Obecnie jednak jest o wiele łatwiejsza, a to za sprawą programów sterujących, które samoczynnie tłumaczą nasze polecenia w sposób zrozumiały dla maszyny numerycznej, bez potrzeby i konieczności programowania. Wystarczy przygotować odpowiednie wektory i wgrać je do interfejsu, co nie jest skomplikowane i można się tego nauczyć nawet nie posiadając szczególnych kompetencji z zakresu informatyki. Tak więc można powiedzieć, że połową sukcesu jest dobry program do cnc, który poprowadzi nas za rękę i w nieskomplikowany sposób wyjaśni wszystkie funkcje. Za pomocą odpowiedniego programu można sterować każdą osią maszyny, niezależnie od ich funkcji i przeznaczenia. Stosowanie maszyn numerycznych CNC kojarzy nam się głównie z obróbką skrawaniem, jednak obecnie coraz częściej wykorzystuje się je także w innych dziedzinach i gałęziach przemysłu, takich jak na przykład poligrafia, gdzie do tej pory wszystkie prace wykonywane były ręcznie. Dzięki odpowiedniemu skalibrowaniu maszyny numerycznej można uzyskać niespotykaną dotąd precyzję i co najważniejsze – pełną powtarzalność wykonywanych przedmiotów, niezależnie od ilości, której potrzebujemy.

Niezwykle przydatną funkcją wielu programów do sterowania maszynami numerycznymi jest możliwość symulacji pracy maszyny, dzięki czemu nie trzeba włączać maszyny i marnować materiału, aby sprawdzić poprawność zaproponowanych przez nas ustawień i konfiguracji. Dzięki temu skorzystają przede wszystkim osoby, które dopiero uczą się obsługi maszyn numerycznych i nie są pewne swoich umiejętności, ale także osoby z dużym doświadczeniem z pewnością docenią taką funkcjonalność.