You are currently viewing Zalety gzymsów elewacyjnych

Zalety gzymsów elewacyjnych

Od kilku lat wyraźnie widoczna staje się chęć odróżnienia wyglądu swojego domu od innych. Najłatwiej jest to osiągane dzięki różnym sposobom aranżacji i ozdoby elewacji domu. Coraz częściej sięga się po sposoby znane już wcześniej, ale w unowocześnionej formie.

Jak montować gzyms elewacyjny?

gzymsy elewacyjneSztukateria to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na wykańczanie pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu. Jej zalety to przede wszystkim prostota montażu, który dla większości nas będzie zupełnie bez problemowy. Mimo ze, sztukateria kojarzy się nam głównie z elementami ozdobnymi stosowanymi we wnętrzach, to dynamicznie rozwija się również sztukateria zewnętrzna. Do niej należą na przykład gzymsy elewacyjne, czy metoda ozdabiania elewacji budynków znana już od wielu setek lat. Oczywiście, obecnie stosowane gzymsy elewacyjne różnią się znacząco od tych, których używano wcześniej. Dawniej stosowane gzymsy były rzeźbione bezpośrednio w kamiennych ścianach budynku, a ich wykonanie zajmowało czasem nawet kilka lat. Nowoczesne gzymsy łączy z tymi dawnymi jedynie wygląd. Są to oddzielne elementy konstrukcyjne, które są mocowane w wybranym miejscu elewacji. Stosuje się je przykładowo w celu zwieńczenia poziomu elewacji, aby wizualnie podzielić budynek na kondygnację i najczęściej, aby przyozdobić miejsca wokół okien i drzwi danego budynku. Oczywiście, jak w przypadku każdej dekoracji, należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością wykorzystanych gzymsów, a ich użycie było dokładnie przemyślane. Obecne gzymsy są wyprodukowane zazwyczaj z gipsu lub też styropianu, dzięki czemu są lżejsze, a do ich montażu wystarczy użycie dedykowanego kleju do gipsu. Dzięki wykonaniu z gipsu, gzymsy elewacyjne mogą być malowane, w zależności od oczekiwań na przykład na biało, lub też na ten sam kolor co cała elewacja. Można je także pozostawić w swoim naturalnym kolorze. Gzymsy elewacyjne są stworzone z materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie powinny tracić swojego estetycznego wyglądu wraz z upływem czasu.

Od kilku lat coraz więcej uwagi poświęcamy na ozdobienie elewacji, w taki sposób, aby nasz dom jak najbardziej wyróżniał się pośród innych. Szczególną popularnością cieszy się sztukateria zewnętrzna, pozwalająca nadać nawet nowoczesnym  budynkom nieco bardziej tradycyjnego wyglądu. Dzięki temu, ze obecna sztukateria jest bardzo lekka, powinniśmy bez problemu poradzić sobie z jej samodzielnym montażem.