You are currently viewing Zastosowanie listew przyokiennych

Zastosowanie listew przyokiennych

 

Odpowiednio wykończone ściany nie posiadają pęknięć i zarysowań pomiędzy ościeżnicą okienną a tynkiem. Aby do nich nie dopuścić konieczne jest zastosowanie listew przyokiennych. Dzięki nim poprawki w okolicach okien nie będą potrzebne, aby ściana się dobrze prezentowała. Poza tym minimalizuje się ryzyko przeciekania wody przez pęknięcia.

Czy używanie listew przyokiennych jest konieczne?

listwy przyokienneRóżne wielkości i długości list przyokiennych pozwalają na ich dopasowanie do własnych potrzeb. Występują zarówno w kolorze białym, jak i takich imitujących drewno, dzięki czemu można dobrać je pod kolor stolarki okiennej. Wykonane głównie z PCV listwy przyokienne służą do wykonywania dylatacji między ościeżnicami okiennymi a tynkiem, który jest nakładany na elewację. Listwy mają na celu zabezpieczanie elewacji przed dostawaniem się pod nią wilgoci, która z kolei doprowadza do rozwijania się pleśni i grzybów w ścianie. Poza tym okolice okien są chronione przed występowaniem pęknięć, które wyglądają wyjątkowo nieestetycznie oraz również zagrażają przedostawaniu się wody. Listwy przyokienne występują w różnych modelach, które mogą posiadać dodatkową siatkę do docieplania okien. Montaż jest niezwykle prosty, wystarczy jedynie przykleić listwę do ościeżnicy okiennej i po wyschnięciu tynku oderwać jej ruchomą część. Ich zamontowanie nie wiąże się z dużymi kosztami a przynoszą naprawdę wiele korzyści.

Prace tynkarskie w okolicach okien wiążą się z ich odpowiednim wykończeniem. Aby nie dopuścić do przedostawania się wody do ścian, odpowiednio je docieplić oraz nadać im estetyczny, końcowy wygląd, należy używać listw przyokiennych. Sprawią one, że okna będą lepiej zabezpieczone zarówno przed pęknięciami i brzydkim wyglądem ścian, jak i przed wodą i zimnem.