You are currently viewing Zmiękczanie wody w domu

Zmiękczanie wody w domu

Czy zmiękczanie twardej wody jest konieczne i opłacalne? Po co w ogóle zmiękczać wodę i gdzie najbardziej sprawdzi się urządzenie do obniżania twardości wody? Czy twarda woda jest zagrożeniem, a jeśli tak, to jakimi dla kogo? Jeśli jesteś użytkownikiem twardej wody, z pewnością poszukujesz odpowiedzi na te, oraz wiele innych pytań.

Korzyści ze zmiękczania wody

stacja zmiękczania wodyPo czym poznać, że woda płynąca z naszych kranów jest zbyt twarda? Można zrobić prosty test twardości, dostępny w wielu sklepach, lecz jeśli twardość wody jest naprawdę wysoka, żaden test nie będzie potrzebny, wystarczy codzienna obserwacja. Jeśli widzimy biały, kamienny i trudny do usunięcia nalot na wannie, umywalce, a w szczególności na drzwiach kabiny prysznicowej, jest to skutek twardej wody. Podobny osad można zauważyć na dnie czajnika lub na grzałce w czajniku elektrycznym. To najbardziej widoczne oznaki twardej wody. Dużo groźniejsze jest jednak to, czego nie widać gołym okiem, a mianowicie kamienny osad odkładający się w przewodach pralki, zmywarki i automatu do kawy, a także w wymienniku ciepła w piecach grzewczych i podgrzewaczach wody. Niestety prowadzi to do częstych awarii sprzętów, które do tanich nie należą, a ich naprawa będzie kosztowna. To główne powody dla których stacja zmiękczania wody w domu jest potrzebna wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z twardą wodą. Warto wspomnieć również o tym, że choć woda o wysokiej zawartości wapnia i magnezu nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia, nie lubią jej nasze włosy i skóra, które ulegają przez to nadmiernemu wysuszeniu.

W zmiękczanie wody z pewnością warto zainwestować. Koszty kupna i montażu urządzenia nie są wielkie, a koszty eksploatacji znikome. Natomiast korzyści, jakie zyskamy są ogromne. Za obniżenie twardości wody podziękują nam nawet nasze rośliny domowe, które na zbyt wysoki poziom wapnia reagują przesychaniem końcówek liści, a nawet obumieraniem całej rośliny.